YÜKSEK TİCARETLİ

YÜKSEL ÇENGEL DERNEĞİMİZ ESKİ GENEL BAŞKANI

2 Nisan 2015

DERNEĞİMİZ GENEL BAŞKANLARINDAN  SAYIN,YÜKSEL ÇENGEL İLE BİR RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK.

Bu yazımızda,Derneğimizin geçmiş dönem Genel Başkanlarından Sayın,Yüksel ÇENGEL hakkında bazı bilgiler verecek ve aşağıdaki videoda kendisiyle yaptığımız söyleşiyi  aktaracağız.1998-2000 yıllarında  büyük bir başarıyla Derneğimiz İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneği Genel Başkanlığını yürüten Sayın ÇENGEL, özellikle birleştirici kimliği ile camiamıza önderlik yapmış,mezun ve mensuplarımızın haklı sevgisini ,saygısını ve takdirini kazanmıştır.Ne zaman davet edilse koşarak gelmiş,üstün temsil ve hitabet yeteneğiyle görev başında olmuş,Genel kurullarımızı ustaca yöneterek deneyimlerini ve bilgilerini yeni kuşaklara cömertçe aktarmayı ilke edinmiştir.Halen Derneğimiz İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı Yönetim kurulu Başkan Vekillliğini fiilen sürdürmekte ve eğitim alanındaki hizmetlerine bir çok Vakıf ve Okulda devam etmektedir.

Derneğimiz İstanbul Şube Başkanı Hayrettin ERYILMAZ kendisini ziyaret ederek, bir röportaj  gerçekleştirmiştir. Okulumuzun yetiştirdiği  önemli değerlerden biri olan bu usta ve bilge kişinin aşağıda yazılı bilgilerini mensuplarımız ile paylaşmayı,hatırlatmayı arzu ettik.

YÜKSEL ÇENGEL KİMDİR ?

20 Nisan 1938 İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya Arapgir ‘de liseyi İstanbul’da tamamladı.

1965’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden (Marmara Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi) diplomasını aldıktan sonra Paris’te Sorbon Üniversitesi Dil Okulu’nu 1966 yılında tamamladı.

1958-1960 öğrencilik yıllarında Akademi Dernek Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel idare Kurulu üyeliği ve genel saymanlığı yaptı.

1960-1962 yılları arasında Diyarbakır’da İhtilal Sürgünü Yedek Subay Öğretmen olarak askerlik görevini yaptı.

1963-1965 yıları arasında öğrenciliğini tek ders ile devam ettirerek Milli Türk Talebe Birliği’nin Genel Başkanlığı’na seçildi. Türkiye Üniversiteleri’nin öğrenci lideri olarak öğrencilerin ve ülkemizin sorunları ile ilgilendi. Çok iz bırakan etkinliklere imza etti.

Yüksel Çengel iş yaşamında kendi firmaları ile yer aldı. Tıbbi malzeme üretimi Tıbbi malzeme üretimi, inşaat, mali müşavirlik ve basımevi gibi firmaları ile İstanbul Ticaret Odası’nın Mayıs 1958’den beri üyesidir.

3 Temmuz 1972’de 12 Mart ihtilalcileri tarafından toplumdan uzaklaştırmak için ünlü Ziverbey  Köşkünde, kendilerinin ifadesiyle (Kontr  Gerilla Örgütü) dedikleri sorgu evinde 1 ay süreyle sorgulandı. Selimiye kışlasında 1,5 yıl tutuldu. İdam talebiyle yargılandı ve berat etti.

1977-1980 yılları arasında CHP Adayı olarak İstanbul Avcılar Belediye Başkanlığı’na seçildi.12 Eylül 1980  ihtilaline  kadar görev yaptı.1979 yılı Devlet Bütçe Kanunu metinlerinde yer aldığı üzere Avcılar alt yapı projeleri ile (Su,kanal,elektrik,hastane,ve telefon v.s gibi) 1/1000’lik imar planları bölge müdürlükleri ve genel müdürlüğe onaylatılmış,Bakanlığa teslim edilmiş,tüm bu projeler 1979 yılı devlet yatırım programına yılı içinde dahil edilmiş olması dolayısı ile Türkiye yerel yönetimleri arasında yatırımda birinci olmuş ve 4 yıl süreyle Avrupa Konseyi Meclis Üyeliğine Yerel Yönetimler Temsilcisi  seçilerek görev yapmıştır.

Ancak 12 Eylül 1980 ihtilalcileri  tarafından da toplumdan uzaklaştırmak için 3 kez gözaltına alındı, Polis Okulu’nda Metris ve Davutpaşa kışlalarında (Ünlü Otağı Hümayun) tutuldu, sorgulandı,dava açamamaları üzerine takipsizlik kararları verildi.

RÖPORTAJ VİDEOSUNU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Her 3 gözaltı sorgusunda da Belediye hizmetleri ile ilgili tek soru sorulmamıştır.

Yüksel Çengel,1986-87 yılarında bugün 3.seçim bölgesinin büyük çoğunluğunu kapsayan Bakırköy İlçe Başkanlığı seçimini kazanarak görev yaptı.

1987-1991 yıllarında parti tarihinde ilk ve son kez yapılan üyelerle ön seçim sonucu Milletvekili olarak TBMM’si üyesi oldu. Parti Meclisi Üyeliği, MYK Üyeliği,Parti Genel Saymanlığı ile TBMM İdare Amirliği görevlerinde bulundu.

Milletvekilliğini mütakip   1992-1993-ve 1993-1995 dönemlerinde iki kez İstanbul İl Başkanlığı  seçimlerini kazanarak partiye ve ülkeye hizmete devam etti. Halen CHP üyesidir.

Yüksel Çengel,1999-2004 yıları arasında İstanbul Ticaret Odası(İTO) Meclis Üyesi ve Milletlerarası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,

2004-2006 yıllarında İTO Meclis üyesi ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği,

2006-2011 yıllarında ise İTO Meclis üyesi olarak iş dünyasının içinde yer almaktadır.

Yüksel Çengel halen;

İnönü Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi,

Marmara Üniversitesi  Mezunları Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Yrd.

Kavram Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Üyesi,

İstanbul Arel Üniversitesi Rektör Danışmanı,

Anayasa Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi,

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu ve Akademik Konsey üyesi,

Taksim Toplantıları, Pera Toplantıları gibi birçok düşünce grubu üyesi,

Beşiktaş Spor Kulübü Kongre üyesidir.

Yüksel Çengel, yaşam ve özgürlük mücadelesini;insana hizmeti  ve dostluklarını siyasetin dışında ve üstünde tutan bir anlayışla,demokratik,laik ve sosyal bir hukuk Devletinin savunucusu olarak sürdürmektedir.

Lise yıllarından sınıf arkadaşı Ayfer Çengel ile evli ve 2 çocuk babasıdır.