YÜKSEK TİCARETLİ

YEREL VERGİLENDİRME SEMPOZYUMU 13.05.2015

1 Mayıs 2015

DERNEĞİMİZ VE SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ İŞBİRLİĞİ İLE “TÜRKİYE’DE YEREL VERGİLEME SORUNLARI” KONULU  SEMPOZYUM 13 mayıs 2015 TARİHİNDE GERÇEKELEŞTİRİLDİ.

Yerel Vergileme Sorunları ve İmar Rantı Masaya Yatırıldı.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İİBF Mezunlar Derneği birlikte önemli bir konuyu masaya yatırdı. “Türkiye’de Yerel Vergileme Sorunları” konunun uzmanları tarafından bu sempozyumda tartışıldı.Program sabah saat:10:00 başlamak suretiyle iki oturumda yapıldı.

Sempozyumda sunumu İstanbul Yüksek Ticaretliler M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunları Derneği Genel Sekreteri Bülent Doğu üstlenirken,Açılış konuşmalarını;İstanbul Yük.Tic.M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunları Derneği Genel Başkanı Hikmet Kabuk,Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan ve Marmara Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. M.Emin Arat yaptılar.

Programda;Türkiye’nin en önemli konularından biri olan vergilemenin yerel düzeyde ortaya çıkardığı sorunlara odaklanıldı. Bu amaçla hem akademisyenler hem de uygulayıcılar bir araya getirerek, sorunun karşılıklı değerlendirilmesi sağlandı. Son dönemlerde kamuoyunda tartışılan konulardan biri olan imar rantlarının vergilendirilmesi, mali özerklik, yerel vergi denetimi ve tahsilâtına ilişkin sorunlar sempozyumda tartışılan temel başlıklar olarak öne çıktı.

Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Eryılmaz moderatörlüğündeki ilk oturumda Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Güner, Doç. Dr. Erkan Aydın, Yrd. Doç. Dr. Ülkü Arıkboğa, Dr. Funda Tunçel; Doğuş Üniversitesi’nden Doç. Dr. Besim Bülent Bali; İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı Başkanı Nazım Topal moderatörlüğündeki ikinci oturumda ise Maliye Bakanlığı’ndan Erhan Erenoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayretin Güngör, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürü Yakup Keskin birer sunum gerçekleştirdi.

Program sonrası Sunumları gerçekleştiren Akademisyen ve Uygulamacı panalistlere , önceki dönem Genel Başkanlarımızdan Saffet AÇIKGÖZ,İstanbul Şube Başkanı Hayrettin ERYILMAZ ve Ankara Şube Başkanımız Davut ÖZDEMİR tarafından derneğimiz adına birer plaket takdim edildi.Ayrıca Akademik bir çalışma olduğundan tüm katılımcılara “Sempozyum Katılım Belgesi” verildi.

Mezunlarımız,öğrencilerimiz,akademisyenler ve Belediyelerden konuyla ilgili uygulamacıların yoğun ilgi gösterdiği Sempozyum 13 Mayıs 2015 tarihinde Siyasal Bilgiler Fakültesi Anadoluhisarı kampüsünde BESYO konferans salonunda yapıldı.Öğle yemeği ve servisi ile ikramlar ise Yüksek Ticaretliler Lokali tarafından sağlandı.

Sempozyumun organizasyonunda görev alan Düzenleme kurulu Başkanı Doç.Dr.İdris SARISOY,Kurul üyeleri Yrd.Doç.Dr.Ülkü ARIKBOĞA,Yrd.Doç.Dr.Rüveyda KIZILBOĞA ÖZARSLAN,Arş.Görevlisi Elif FİDAN MARANGOZ,Arş.Görevlisi Elif TOPAL DEMİROĞLU,Arş.Görevlisi Zeynep ARSLAN,Arş.Görevlisi Muhammed Erdal OKUTAN,Arş.Görevlisi İlker ŞAHİNOĞLU,Derneğimiz Yönetim Kurulu üyeleri İlhan Kırcıoğlu ve Gülser ŞİMŞEK ile Baştan sona her türlü desteğinini veren ve ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Recep BOZLAĞAN ile Genel Başkanımız Hikmet KABUK’a teşekkür ederiz.

 

………….. SEMPOZYUMDAN KARELER ……………..