YÜKSEK TİCARETLİ

YENİ REKTÖRÜMÜZ Prof.Dr.Mehmet Emin ARAT

24 Haziran 2014

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ REKTÖRÜ AÇIKLANDI. Prof.Dr.Mehmet Emin ARAT  

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Anayasa’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı atadığı bildirildi.

Seçim bildirgesinde Adil,güvenilir,tarafsız,liyakata önem veren,bilime ve bilim insanına saygılı bir yönetim anlayışı benimseyeceğini açıklayan Arat, Marmara Üniversitesi’nde yapılan Rektör adayı belirleme seçimlerinde en yüksek oyu alarak birinci olmuştu.

Okulumuz mezunu ,Yeni Rektörümüzü tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Prof.Dr.Mehmet Emin ARAT Kimdir ?

Prof.Dr.Mehmet Emin ARAT 1953 yılında İstanbul’da doğdu.Orta Öğrenimini Saint Benoit Fransız Lisesi ve Vefa Lisesi’nde tamamladı.1978 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olan Prof.Arat,aynı yıl Muhasebe kürsüsüne asistan olarak atandı.1986 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden “Holdinglerde Konsolide Finansal Tablolar Analizi” adlı tezi ile İşletme Doktoru ünvanınıaldıktan sonra sırayla 1995 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör oldu.

1990-2010 yılları arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde;Fakülte Kurulu,Fakülte Yönetim Kurulu üyelikleri ve Dekan yardımcılığı görevlerini yürüten Prof.Arat ,2010-2013 yılları arasında ise Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcığı görevinde bulundu.

Halen Bankacılık Sigortacılık Enstitüsü’nde ,Sigortacılık Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekte olan Prof.Arat,İktisadi İdari Bilimler Fakültesi,İşletme ve Fransızca Kamu Yönetimi bölümlerinde Lisan Düzeyinde muhasebe ve finansal analiz dersleri,Marmara Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüleri ile Bankacılık Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Finansal Analiz ve muhasebe örgütlenmesi alanlarında yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmakta olup, İstanbul Yeminli Müşavirler Odası ile çeşitli mesleki dernek ve vakıflara üyedir.

Fransızca ve İngilizce bilen Prof.Arat evli ve iki çocuk babasıdır.