YÜKSEK TİCARETLİ

MUZAFFER ÖZDEMİR LOKALİMİZDE 18.03.2015

6 Mart 2015

BAĞLAMA USTASI ÜNLÜ TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI MUZAFFER ÖZDEMİR  18 MART 2015 ÇARŞAMBA GÜNÜ LOKALİMİZDE SAHNE ALDI KİTAPLARINI İMZALADI.

Sıradışı bir bağlama üstadı olan Muzaffer Özdemir 18 Mart 2015 Çarşamba günü Akşam Yüksek Ticaretliler Lokalinde (PERA LOKAL) sahne aldı ve aynı zamanda sevenlerine kitaplarını da imzaladı.

Türkiye’de ilk şelpe (elle çalınan bağlama) Kaset ve CD’sini yayımladı. Altı enstrüman icat eden Özdemir, bunların içinde Ta’yı çok önemsiyor. Ta, Curanın, Çöğürün, Tamburanın ve Divan Sazının seslerini aynı anda duyuruyor.

Yurt içinde ve 20 kadar Avrupa ülkesinde konserler veren sanatçı, yaklaşık elli ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası Folklör festivallerinin Türk jüri üyeliğini yapmaktadır. 1998’de BBC’de, 1998-99’da İstanbul’da Uluslararası Mistik Müzik Festivalinde 2010’da İstanbul Kongre Merkezinde verdiği konserlerde çok beğeni topladı.

Bugüne kadar 18 kitabı yayınlanan sanatçının,film müziği, belgesel müziği çalışmalarının yanı sıra kendi bestelerini içeren beş de albümü piyasaya sunuldu. TRT’ nin tüm kanallarında ve özel televizyonlarda sayısız konser verdi. Sezen Aksu, Uğur Yücel, Yalçın Menteş ve daha birçok ünlü isimle çalışan sanatçının bazı şiirleri Edip Akbayram, Hasret Gültekin ve Onur Akın tarafından seslendirildi.1994’de İstanbul İkitelli’de yerel bir dernek ve Küçükçekmece Kaymakamlığı’nın çabalarıyla kurulan beş bin kitaplı bir halk kütüphanesine adı verildi.

HAKKINDA BAZI YORUMLAR

“Sazı çalmanın ötesinde, dinletmenin ötesinde, gerçekleştirdiği sovla seyirlik hale getiren Muzaffer’i seyretmek ayrı bir lezzet ” Cem KARACA

” Anadolu halk ozanlığı ve halk sanatçılığı dalında bağlama en temel bir ötküdür. Şimdiye dek binlerce bağlama ve saz ustası bağlamayı otantik kalıpları içinde çağımıza kadar tınlattılar. Bir Muzaffer Özdemir var ki, ben onun parmaklarında çağdaş batı aryalarının sihirli ve sinsi iniltilerini dinlerken evrensel müzikte devingenliğin inanılmaz aparatlarına rastladım.” Aşık Mahsuni  ŞERİF

Sitarda Ravi ŞANKAR ne ise bizim bağlamada Muzaffer ÖZDEMİR odur. Müzik değil sadece, unutulmaz bir şov yapıyor Muzaffer ÖZDEMİR. 10 üzerinden 40 verirsiniz notlamak gerekse. İnanın dünya dünya olalı bağlama bu kadar muhteşem bir virtuözite ile çalınmamıştır.” GAZTECİ YAZAR Hınçal ULUÇ