YÜKSEK TİCARETLİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİ

6 Eylül 2021
Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2019-2020 ve 2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemleri Mezuniyet törenleri 06.09.2021 Pazartesi günü Saat.18.00-21.00 arası Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsü Stadyumu’nda yapıldı.
Mezuniyet törenine Genel Başkan Mustafa Karsavuran , Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Semra Güner,İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Bayram Erat , İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı Başkan Yardımcısı Mustafa Harputluoğlu , İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı Sekreteri Süleyman Karadağ katıldılar.
Tören öğrenci ve Öğretim üyeleri geçişi ile başladı. Ardından İstiklal Marşı okunarak saygı duruşunda bulunuldu.
2019-2020 ve 2020-2021 birincisi öğrencilerin konuşmasından sonra ; Derneğimiz adına Genel Başkanımız Mustafa Karsavuran, Nihat Sayar Vakfı adına Prof.Dr.Cemal İbiş ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Nail Yılmaz birer konuşma yaptılar.
Dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyeleri Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, hocalarımız ve yöneticilerimiz tarafından verildi.
Daha sonra ;Mezuniyet Törenine katkıları nedeniyle Derneğimiz adına Genel Başkanımız Mustafa Karsavuran’a ve Nihat Sayar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cemal İbiş’e plaket takdim edildi.
Yemin ve Kep atma töreninin ardından gece sona erdi.
Genel Başkan Mustafa Karsavuran’ın konuşması
Sayın Rektörüm,  Sayın Dekanlarım, ve Hocalarım,
Sayın Protokol, Değerli Veliler ve Okulumuzun Kıymetli Mezunları,
İstanbul Yüksek Ticaretliler ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği Genel Başkanı olarak Yönetim Kurulumuz adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Erol ÖZVAR’in YÖK Başkanlığına atanması ile boşalan Rektörlük Makamına getirilen Sayın Prof. Dr. Mustafa KURT  Rektörümüze görevinde başarılar dileyerek mezunlar Derneği olarak her zaman yanında olacağımızı huzurlarınızda belirtmek isterim.
Sevgili Mezunlar,
Dünyada ve Ülkemizde yaşanan Pandemi dolayısıyla geçen yıl yapılamayan mezuniyet Töreni bu yıl ki mezuniyetle birlikte birleştirilerek  bugün  gerçekleşiyor. Bugün Türkiye’nin ve Dünyanın önemli Üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesinden Mezun olmanın gururunu yaşadığınıza inanıyorum ve sizleri gönülden kutluyorum. Sizleri Mezun durumuna getiren Üzerinizde büyük emekleri olan Fakülteniz Eğitim Kadrosunu ve Ailenizin her ferdini gönülden tebrik ediyorum.
Bugünden itibaren sizlerde Eğitim dönemini bitirerek  artık bizim gibi mezunlar sınıfına dahil oluyorsunuz. Bundan sonrasında insanlık için, ülkemiz için aileniz ve kendiniz için sorumluluklarınız başlayacak, kariyer ve iş hayatına döneceksiniz.
Değerli Mezun Kardeşlerim, Bu okuldan 1935 lı yıllarda sizin gibi mezunları Cumhuriyet sonrası sanayileşme de Mustafa Kemal Atatürk Ankara’ya Kamu kurumlarında çalışmaya davet etmiş ve bu mezunlarımız, 1936 yılında Mezunlar Derneğimizi kurmuşlardır. Bende bu çatı altına  hepinizi davet ediyorum.
Bu çatı öyle bir çatı ki, Temelini atan Okulumuz ilk Mezunlarının, Derneğimizin 1.Kuruluş yılı  Balosunda Mustafa Kemal Atatürk bu baloya katılarak Genç Mezunlara hitabı ile derneğin çatısı oluşmuştur.
Atatürk’ün 16 Ocak’ta 1937 Yüksek İktisat ve Ticaretliler’e Hitabesi “ULUSTA GENÇLİK” başlığı altıda şöyledir.
“Ulus uludur, büyüklüğün, yüksekliğin, gençliğin Türkçe ifadesidir. Gençlik; esas ve büyük varlıktan çıkan ve ve ardı arkası kesilmeksizin genişleyen, büyüyen, yükselen, esas varlığın asla inkıtaa uğramaksızın namütenahiliğini ifade eden bir Türk kelimesidir. Şimdi, ” Ulusta Gençlik” tabirinde birleşen “Ulus” kelimesinin manasıyla “Gençlik” kelimesi ne ifade ediyor anlıyor musunuz? Asla inkıtaa uğramayacak bir varlık, bir büyüklük, bir gençlik, bir parlaklık ve dünyaya şamil bir şeref. O halde Türk Milleti, “Ulusta Gençlik” terimiyle ancak bununla ifade olunabilir.
Her kafanın anlamakta aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik. Yüksek ilim meşalesini ellerinde tutan ve bununla Türk alemini aydınlatan kıymetli, seçkin bir muhitte bulunmak fırsatını bana verdiğinizden dolayı çok memnun ve mütehassis oldum.” der.
Sevgili Mezunlar, Yüksek İlim Meşalesini elinizden hiç bırakmayın ki, Türk Alemi daima Aydın kalsın.
Derneğimiz uzun yıllardır mezunlara, Okulumuza, İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde okuyan Öğrencilere ve Ülkemize yönelik çalışmalar yürütmektedir.
Pandemi döneminde Rektörlüğümüz tarafından düzenlenen Siz Öğrencilere  İnternet ve Bilgisayar kampanyasına katılmış, Öğrenci Kulüplerine destek olmuş, Sayın Rektörlük ve Dekanlarımızla iletişimi sağlamıştır. İstanbul Şubemizle birlikte Mezunlarımıza  yönelik Kültürel ve Sosyal çalışmaları yürütmekte olup,14.Vergi Kongresini  düzenlemiş, Pandemi öncesi, Rektörlüğümüz ve İktisat Fakültesi ile birlikte 1.Ekonomi Kongresini, ilk olmasına rağmen başarı neticelendirmiştir.
Beyoğlu İstiklal Caddesi Mısır Apartmanında bulunan Lokalimizden, Tüm Mezunlarımız, Öğrencilerimiz ve Öğrenci Kulüplerimiz faydalanmaktadır.
15 Ağustos tarihinde Fakülteniz Öğrencileri ile Alman Öğrenciler arasındaki Kültür Etkinliğine Ev Sahipliği Yapmıştır.
 Ayrıca Derneğimize üye Yöneticileri tarafından oluşturulan İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı tarafından , İşletme, İktisat ve Siyasal Bilimler Fakültelerinin ihtiyaç sahibi  Öğrencilerine Burs verilmektedir.
Bizler Dernek yöneticileri olarak  İstanbul İktisadi Ticari İlimler  Akademisi Mezunlarıyız. Bundan böyle Yönetim Kadrolarımızın Gençleşmesini arzu ediyoruz, Bu gerekçe ile siz mezunlarımızı Derneğimiz çatısı altına tekrar davet ederek,
Hepinizi Kutluyor.
Mezuniyet Törenine Katılan Tüm Hazirüna,
Saygılarımı Sunuyorum.
diyerek sözlerini noktaladı

İktisadi Dayanışma Sitesinde Çıkan Haberimiz:

https://www.iktisadidayanisma.com/Marmara-Universitesi-Mezunlari-Diploma-Toreninde-B/Haber/d3489a49-4a9e-4b23-a888-a0acff839716.aspx