YÜKSEK TİCARETLİ

GENEL MERKEZ BİLGİLENDİRMESİ

14 Nisan 2021

DELEGE ve ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

Bizler uzun yıllardır Derneğimize üye olan ve yönetimlerinde görevler almış, aidiyet duygusu taşıyan kişileriz. Yaşadığımız pandemi süreci bizleri de etkiledi. Sağlık konusunda sizlerle aynı hassasiyeti bizler de taşıyoruz.

Pandemi nedeniyle derneğimiz şubeleri durağan dönemdeyken, Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararla ve şubelerimizi de aktive ederek, Zoom üzerinden toplantı ve söyleşiler yaparak sizlerle bir arada olmayı hedefledik. Teknolojinin verdiği olanakları değerlendirdik, iyi de oldu.

Seçildiğimiz günden beri Genel Merkez Genel Kurulu’nun ve de tüzüğümüzün verdiği yetki çerçevesinde sorumluluk duygusu ile ve bazı birimlerin aksine tam bir birlik, beraberlik, dayanışma ruhuyla görev yaptık, alçak gönüllü olduk. Popülizm’e kaçmadık. İstedik ki yaptıklarımız bizi anlatsın. AİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ diye düşündük. Ancak bu noktada gördüğümüz lüzum üzerine bazı hususları değerlendirmenize sunuyoruz.

Bizden önceki yönetimler senelerdir tüzük değişikliği yapmak için çalışıyordu. Biz de bu sorumluluğu
devam ettirerek ilk tüzük taslağımızı geçen yıl Eşgüdüm Toplantısı’nda kurullarımıza sunduk. Şube başkanlarımız, geçmiş dönem yöneticilerimiz ve üyelerimizden oluşan bir komisyonla çalışmalara devam ettik. Günümüz uygulamalarına ve ruhuna uygun bir tüzük taslağı ile karşınızdayız. Bu taslağı geliştirmek için delegelerimizin görüşüne başvurmayı istemekle hata mı yaptık?

İzmir’de şube açma çalışmalarımızı pandemi öncesinde başlattık. Orada bulunan mezunlarımızın İzmir Şubesi’nin açılması konusunda çok istekli olmaları karşısında sessiz kalamazdık. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Arkadaşlarımız şube olarak yer bile tutmuşken bu heyecana siz değerli delegelerimiz ve üyelerimiz de ortak olmak istemez miydiniz?

Yönetime geldiğimiz ilk zamanlarda, yıllarca Ankara’da bulunan mülklerimizdeki kiracılara hiç kira artışı yapılmadığını, bazı kiracılarla kira sözleşmesi düzenlenmediğini ya da yenilenmediğini tespit ettik. Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararla yönetimimizden oluşan bir ekibi gayrimenkullerimizle ilgili görüşmeler yapmak üzere görevlendirdik. Görevli arkadaşlarımız Ankara’ya giderek kiracılarla birebir yüz yüze görüşerek ve anlaşarak güncel kira artışlarını, yapılmayan kira sözleşmelerini yasalar çerçevesinde yaptı ya da yenileyerek derneğimizin hakları koruma altına alındı. Bina yönetiminde söz sahibi olmamız sağlandı.

Yönetim Kurulumuz kiracımız olan banka şubesinin kiralarına zam yapılmaması isteğine karşı duruş sergileyerek, kiraya sözleşme maddelerindeki oran üzerinden zam yapılması gerektiğini bildirdi. Banka şubesine isteğimizi kabul ettirdi. Ne yapsaydık, duyarsız kalıp mülklerimizin kullanımını kiracılarımızın oluruna mı bıraksaydık?

Birincisini gerçekleştirdiğimiz Ekonomi Kongre’mizde sponsorlar bularak bütçemizden bir harcama yapmadan ses getiren önemli bir etkinlik gerçekleştirdik. Geleneksel vergi kongrelerinin yanına gelenekselleşecek bir kongre daha ekledik.

Kurullarımız ile beraber her yıl yapılan Eşgüdüm Toplantısı için gittiğimiz Bolu seyahatinde sadece konaklama bedeli Derneğimizce karşılanmış olup, ulaşım, yolda yapılan yemek ve benzeri özel harcamalar ilgili arkadaşlarımızın kendileri tarafından karşılanmıştır.

Kuruluş Yıldönümü (Balo) yemeklerinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz kendi davetiyelerinin karşılığını ödemiş, özel misafir ve konuk sayısı sınırlı tutularak derneğimiz adına tasarruf yapılması yolu seçilmiştir.

Lokalimiz kontrol altında tutularak, derneğimizin hakları ve gelirleri hassasiyetle korunmuştur. Ayrıca geçmiş yıllarda yapılan ve derneğimize yakışmayacak bazı uygulamalar ortadan kaldırılmış ve Kurumsallık düzeyi önemli derecede arttırılmıştır. Kısaca belirtmek gerekirse yaptığımız her işte önceliğimiz derneğimizin çıkarı olmuştur. Görevde kaldığımız süreçte de aynı bilinç ve hassasiyetle hareket edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Göreve seçildiğimiz Genel Kurul’da derneğimize yeni bir mülk kazandırarak kiradan kurtulma istediğimizi söylemiştik. Yaptığımız tasarruflarla 58 yıl sonra derneğimize Şişli ilçe merkezinde bir mülk kazandırdık. Gözü kara davranmadık. Deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuduk. Mülkün değeri konusunda uzman kuruluşlara gayrimenkul değerlendirme tesbiti yaptırdık. Uzun araştırmalar sonucu bütçemiz dahilinde bu alımı gerçekleştirdik. Ve fiili olarak bu mülke taşınmayı da gerçekleştirerek derneğimizi kira vermekten kurtardık. Düşüncemize göre bu mülk GENEL MERKEZ, İSTANBUL ŞUBE ve İSTİVAK İçin Yönetim Kurulu toplantılarını rahatlıkla yapabilecekleri bir yer ve konumda olmasına rağmen, üzülerek ifade edelim ki İSTİVAK bu yere gelmedi. Harbiye’deki eski genel merkezde kalmayı tercih ederek aslında önemli bir kira yükünün altında olmayı da kabullendi.

Şimdi ise yaptığımız değerlendirmeler, gelir arttırıcı önlemler ve tasarruflarla Yönetim Kurulumuzun görev süresi içinde alınan Şişli’deki daireyi satarak ve yine İstanbul şubemiz ile İSTİVAK’ın da içinde yer alacağı yeni bir mülkte daha verimli kullanımımız için bütçemize uygun yeni bir mülk satın alma hedefimiz vardır. Beyoğlu İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı’nda bulunan lokali birilerinin fütursuzca
yaydığı dedikodular gibi satmak şeklinde bir düşüncemiz Asla OLMADI, OLAMAZ DA. Mesnetsizce iddia edildiği gibi Ankara mülkünden ilerideki yıllarda elde edilecek gelirlerin peşin alınması şeklinde bir yönetim kurulu kararımız da söz konusu değildir.

Pandeminin bir yılı aşkın bir sürede devam ettiği, ne zaman biteceğinin belli olmadığı, bu nedenle öteden beri gündemimizde olan konularda mesafe katedilemediğinden, uzun süre genel kurul yapılması muhtemel görünmediğinden, Olağanüstü Genel Kurul yapılması ihtiyacı doğmuştur. Olağanüstü Genel Kurul Kararı aldığımızda İstanbul ilimiz az riskli iller göstergesindeydi. Bu karar öncelikle şube başkanlarına bildirilmiştir. Üyelerimizin ve delegelerimizin sağlığı her şeyin üstündedir. Süreç günün koşullarına, tam kapanmaya yasaklara göre yeniden değerlendirilmeye açıktır.

Kulaktan dolma, bilgiye ve gerçeğe dayanmayan dedikodulara kulağımızı tıkayarak bundan sonra da derneğimizin çıkarları doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirtir, siz değerli üyelerimize, delegelerimize sağlıklı günler dileyerek selam ve saygılarımızı sunarız.

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU