YÜKSEK TİCARETLİ

ESKİŞEHİR GEZİSİ …18-19 MAYIS 2013

22 Mayıs 2013

ESKİŞEHİR GEZİSİ’SİNDEN İZLENİMLER,GÖRÜNTÜLER…

18.Mayıs sabahı Saat 07.30 da son kafileyi de aldıktan sonra İstanbul’dan hareket edildi…İlk mola Ali Fuat Paşa-Pamukova’da  Metin Tesislerinde Açık büfe kahvaltı yapılarak verildi.

Eskişehir’de otele yerleşip, Eskişehirlilerin deniz keyfini yaşadıkları Akdeniz sahillerini anımsatan plajı ile meşhur Kentpark’ta dolaştıktan sonra ,park içerisinde bulunan bir restauranta Çİ börekli menü ile öğle yemeği yenildi.

1515-1527 yılları arasında Çoban Mustafa Paşa’ nın talimatı ile Mimar Sinan’dan önce mimarbaşı olan Acem Ali tarafından yapılan Kurşunlu Camii ve külliyesini gezerken ,bu   tarihi yapıda Mevlevihane kısmında dünyada açılan ilk Lületaşı müzesini görme fırsatınını bulduk.

19. Yüzyıl mimarisinin en güzel örnekleri olan kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli, bitişik düzenli cumbalı evleri ile Odunpazarı evlerinde dolaşırken tarihe tanıklık ettiğimizi hissettik.

Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısını gezerken ,Eskişehir el sanatlarının en güzel örneklerinden olan Lületaşı eserlerinin en güzel çeşitlerini gördük.Ayrıca lületaşı ustalarının beyaz altına nasıl şekil verdiklerini küçük atölyelerinde izleme olanağı bulduk.. 

Türkiye’de ilk açılan Cam Müzesi içerisinde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp müzeye bağışladıkları cam sanatının eşsiz eserlerini Tarihi Odunpazarı Evlerinin içerisinde görebildik.

Otelde akşam yemeği ve bir süre dinlendikten sonra, Akşam şehir gezisi ve Barlar sokağında eğlenceli vakit geçirildi.Günün Sürprizi ise gece vakti sokakta dolaşan arkadaşlarımızın Eskişehir BB Belediye Başkanı Sayın,Yılmaz Büyükerşen ile karşılaşmaları ve tatlı bir sohbet yapmalarıydı..

19 Mayıs Sabahı  hep birlikte Venedik kanallarını anımsatan porsuk çayında bot gezintisi yapıldı.Bu arada bazı arkadaşlarımız  gondollarda porsuk çayının güzelliklerini keşfetmeye çalıştılar.

1930’ lu yıllarda yapılmış yaş meyve sebze hal binasının yenilenen yüzü Cafe ve Fast Food alanlarının olduğu ayrıca Tepebaşı Sahnesi tiyatro salonunun bulunduğu   Haller Gençlik merkezinde serbest zaman ve ardında öğle yemeği yenildi.

Dönüşe geçmeden önce Sazova parkını gezdik. Sazova Parkı ya da tam adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı; Eskişehir – Kütahya yolu üzerinde, Sazova mevkinde bulunan güzel bir park. 400 bin m2′lik alan ile Eskişehir’in en büyük parkı olan Sazova Parkı‘nda gölet, birebir ölçülerde korsan gemisi, masal şatosu, bilim merkezi, uzay evi, amfi tiyatro, oyun grupları, gezi alanları ve restoranlar bulunuyor.

Özellikle çocuklu ailelerin çok zevkli dakikalar geçirebileceği Sazova Parkı’da bulunan ücretsiz gezi treni ile baştan başa gezebilme imkanı bulunuyor.

19 Mayıs Pazar günü Saat 16.00 civarında Eskişehir’den ayrılıp, ilk molamızı Pamukova’da verdik.Burada,hep birlikte  pişmaniye ile beraber çay içerken hem sohbet ettik hemde gezimizi değerlendirdik.

Gezimize katılan tüm mezun ve mensuplarımız ile Yüksek Ticaret-Akademi-Marmara dostlarına teşekkür ederiz.

GEZİ BOYUNCA BİZLERE GÖNÜLLÜ REHBERLİK YAPAN;DEĞERLİ ARKADAŞIMIZ, MEZUNUMUZ VE ÜYEMİZ MAHİR ÖZAYDIN‘A SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ ÖZEL OLARAK SUNUYORUZ…