YÜKSEK TİCARETLİ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI 09.03.2013

17 Şubat 2013

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI       (9 MART 2013 CUMARTESİ -İSTANBUL ŞUBESİ)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Beyoğlu Yüksek Ticaretliler Lokalinde Üyelerimizin yoğun katılımıyla kutlandı.  İstanbul Şubesi  Başkanı Hayrettin ERYILMAZ, Genel Başkan Saffet AÇIKGÖZ ve Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Doc.Dr. Gülpınar Kelemci’nin konuşmalarından sonra Sermin Özürküt ‘ün “Kadın ve Politika” konulu konferansını ilgiyle izledik. Daha sonra konuk konuşmacımızla hareketli bir söyleşi  yapıldı.Türk Halk Müziğinin duayen sanatçılarından  Tuğrul  ŞAN ‘ dan Kadın türküleri dinledikten sonra verilen kokteylide katılımcılar birbirleriyle sohbet imkanı buldular.

Çok değerli bilgileriyle bizleri aydınlatan konuk konuşmacı Sermin Özürküt hanımefendiye,  etkinliğimize destek veren Sayın Doc.Dr. Gülpınar Kelemci hanıma , Sazı ve Türküleriyle günümüzü renklendiren Tuğrul Şan Bey’e ve  moderetörlüğü başarıyla yapan ,Yönetim Kurulu üyemiz Nurper Bozok ile başta çok değerli üyelerimiz olmak üzere tüm katılımcılara ve konuklara teşekkür eder saygılar sunarız.

Ankara şubesinin etkinliği nedeniyle toplantıya katılamayan,ancak mesajı ile iyi dileklerini sunan  Şube Başkanı Sayın Davut Özdemir’e , İstanbul şube yöneticileri Ceyda Tüfekçi,İhsan Karauğuz, Ali Fındık, Bayram Erat, Ergun İlgen , Selma Güner, Ömer Faruk Gürpınar ile  Genel Merkez Yöneticileri Mehmet Şahan ve Uğur KOPUZ ‘a ve Genel Başkan Saffet Açıkgöz ‘e katkıları için teşekürlerimizi sunarız.

Konuklara takdim edilen  ve büyük beğeni toplayan çiniden yapılmış plaketler ; İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı Mütevelli heyeti üyesi , Orient İznik  firmasının sahibi Sayın, Aziz Akpınar tarafından özel olarak tasarlanmış ve derneğimize  verilmiştir.

ETKİNLİK BİLGİLERİ

KONUK KONUŞMACI : Sermin ÖZÜRKÜT (İsveç Parlemantosu  Eski Milletvekili)

KONUK SANATÇI      : Tuğrul ŞAN  (Türk Halk Müziği)

Bilindiği gibi Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış   uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Derneğimiz bu etkinliği geleneksel olarak her yıl planlamaktadır.

KONUK KONUŞMACI HAKKINDA :

Sermin ÖZÜRKÜT

(İsveç Parlemantosu  Eski Milletvekili)
1968 yılında  TED Ankara Kolejini, 1972’de A.Ü SBF-BYYO (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu)nu bitirdi.  1976 yılında İlerici Kadınlar Derneği (IKD) üyesi oldu. 1985 yılında politik göçmen olarak İsveç’e gitti. Stockholm’de İsveç Devlet Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü’nde serbest gazeteci olarak çalıştı. Aynı yıllarda, Uluslararası Barış ve Özgürlük Kadınlar Federasyonu’nda yönetim kurulu üyeliği yaptı.  1991 İsveç seçimlerinde Stokholm Belediyesi’ne bağlı Nacka Belediye Meclisi’ne seçildi.   Aynı zamanda, değişik seçim dönemlerinde, Nacka  Belediye Meclisinin, kültür, eğitim, çevre planlaması ve uluslararası ilişkiler komisyonlarında çalıştı.
 
2002 yılında, İsveç’te ilk  ’Türk kökenli’, Sol Parti tarihinde  de ilk ’yabancı kökenli kadın’ milletvekili oldu.  Isvec parlamentosunun Dış Ilişkiler Komisyonu’nda ve Avrupa Birliği Dairesi’nde  görev yaptı.  Ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGIT), Parlamenterler  Birliği gibi uluslararası kuruluşlarda İsveç’i ve partisini temsil etti.
2007 yılında parlamento çalışmalarına ara verdikten sonra, Stockholm Üniversitesi, Gazetecilik Yüksek Okulu (Journalisthögskolan)’da ”Isveç’te  Etnisite kavramı’ konulu tez çalışmasını tamamladı.
Anadili Türkçe dışında isveççe, ingilizce ve fransızca bilmektedir.
TRT  eski prodüktörü, araştırmacı yazar Yaşar Özürküt ile evli olup 2 yetişkin çocukları vardır.

KONUK SANATÇI HAKKINDA

 Tuğrul ŞAN

1948 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ordu’da, yüksekokulu Ankara’da tamamladı. Müzikle küçük yaşlarda ilgilenmeye başlayan Şan1970yılında Ankara Radyosu Çoksesli Korosunda çalıştı. 1975 yılında askerlik dönüşünde, sınav isteyerek Halk Müziği bölümüne geçti, Ertesi yıl da solo okumaya başladı.

Uzun yıllar Ankara Radyosunda çalışan Tuğrul Şan, 1993’teİstanbul Radyosuna geçti. 1997 yılında da emekli oldu ve kendi adına kurduğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, ses ve değişik çalgı eğitimleri verilen özel bir müzik okulu açtı.

Radyoda çalıştığı dönemde birçok türküyü ilk kez yorumlayarak geniş çevrelerce sevilmesini sağladı. »Varıp Neylemeli Sılayı Gayrı«, »Sunayı da Deli Gönül Sunayı«, »Ey Hamamcı Bu Hamama Güzellerden Kim Geldi«, »Bir Yiğit Gurbete Gitse«, »Fırsat Elde İken«, »Eşref«, »Gabak«, »Mevlam Bir Çok Dert Vermiş«, »Ahu Gözlüm Tut Elimden« adlı türküler bunlardan bazılarıdır.

Tuğrul Şan bugüne dek 1 adet 45’lik plak, 1 adet uzunçalar ve 3kaset çalışması yaptı. Ayrıca 3 sinema filminde oynadı.

Türkiye ve Türkiye dışında çeşitli konserler veren Şan’ın halk müziği arşivlerine kazandırdığı birçok türkü bulunmaktadır.

Tuğrul ŞAN’ın kendine ait bir Müzik Kursu bulunmakta olup , Müzik ve sanata desteklerini burada sürdürmektedir.

Verdiği dersler :

– Türk Halk Müziği
– Repertuarı,
– Özel Repertuar,
– Nazariyat, Solfej,
– Türk Halk Müziği Korosu

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 
ÖZEL TUĞRUL ŞAN MÜZİK KURSU

Adres : Halaskargazi Cad. Şair Nigar Sokak No:73/4 Nişantaşı – İSTANBUL 
Tel.: 0 +90 212 225 77 80 (Pbx)

www.tugrulsanmuzikmerkezi.com

———————————————————————————————————————————————————————–

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda)Rosa Luxemburg ile.

 

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

————————————————————————————————————————————————————————– ETKİNLİK RESİMLERİ

 

 

VİDEOLAR.. DÜNYA KADINLAR GÜNÜ …9 MART 2013…