YÜKSEK TİCARETLİ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ SÖYLEŞİ 07.03.2015

24 Şubat 2015

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA YÜKSEK TİCARETLİLER LOKALİNDE 7 MART 2015 CUMARTESİ GÜNÜ BİR SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ.

Derneğimiz İstanbul Şubesi tarafından , Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Kader eski Genel Başkanı Avukat  Hülya GÜLBAHAR’ın konuk konuşmacı katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi.Bu yıl ana tema olarak “Kadına Yönelik Şiddet” konu olarak alındı ve şiddete ,kötü muameleye maruz kalan, hayatlarını kaybeden kadınlarımızın anısına ithaf edildi.Söyleşide Uluslararası antlaşmalar,Anayasa ve yasalarımızda  insan ve kadın hakları ve uygulamaları ile ayrımcılık konusu ele alındı.Aile içi Şiddet, Kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu.Özellikle kadın üyelerimizin yoğun  ilgi gösterdiği toplantı Avukat  Hülya GÜLBAHAR’ın oldukça faydalı  sunumu ve soru cevaplar ile  devam etti.

istanbul Şube Başkanı Hayrettin ERYILMAZ’ın açılış konuşmasyıla başlayan Etkinlik, Derneğimiz Kadın Komisyonu tarafından organize edilirken, Programın moderatörlüğünü de Canan İSKİT üstlendi.Son olarak ,konuğumuz Avukat Hülya GÜLBAHAR’a Derneğimiz adına Uğur KOPUZ tarafından bir  plaket takdim edildi.

HÜLYA GÜLBAHAR KİMDİR?

İzmir doğumlu. Bir yıl Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nda okuduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1984-1988 yılları arasında ansiklopedik yayıncılık, sendikal basın-yayın alanında çalıştı. “Kadın Bülteni” ve “Kadın Postası” dergilerinin kurucuları ve yazarları arasında yer aldı. Dört yılı aşkın bir süre Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bank-Sen Sendikası’nda avukatlık yaptı. Halen İstanbul’da serbest avukat olarak çalışıyor.

1978 yılından beri ‘Türkiye kadın hareketi”nin aktivistlerinden biri olarak “8 Mart Kadın Platformu’nun ve “İstanbul Bağımsız Kadın İnsiyatifi”nin kurucu üyesi. Uzun yıllar “Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı”nın gönüllü avukatlığını yaptı, kollektifinde yeraldı. “Kadın Kurultayı e-posta İletişim Grubu”, “Kadınların Medya İzleme Grubu (MEDİZ)” kurucu üyesi. “Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı” genel kurul üyesi… “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Koruma Emri Platformu”, Medeni Yasa, Türk Ceza Yasası, Anayasa Kadın Platformlarının kurucu üyelerinden ve sözcülerinden… 2007-2010 tarihleri arasında “Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği” (KA.DER)’in genel başkanlığını yaptı.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda, Medeni Yasa, Türk Ceza Yasası ve kadın hakları ile ilgili hukuksal düzenlemeler konusunda eğitimler veriyor, konferanslara; radyo ve TV programlarına katılıyor.

 ETKİNLİK RESİMLERİ…………….: