YÜKSEK TİCARETLİ

CAHİT KOCAÖMER (Bankacıların duayeni)

12 Ocak 2013

BİR BANKACILIK DUAYENİ… BANKACILIKTA BİR EFSANE…       O BİR YÜKSEK TİCARETLİ…

CAHİT KOCAÖMER

Türkiye İş Bankası tarihinde Cahit Kocaömer adı, dilden dile dolaşan bir efsane gibidir.
Cahit Kocaömer iş Bankası’nın eski genel müdürlerinden ve Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Eski Başkanı, Yaşı, İş Bankası’nın yaşından bir fazla, yani 90. 1947 yılının Aralık ayında, askerliğini bitirir bitirmez, havale servisinde memur olarak girmiş iş Bankası’na. 1990 yılma kadar da tam 43 yıl, şef, şube müdürü, genel müdür, yönetim kurulu üyesi olarak pek çok görevde bulunmuş. Kısacası o, yarım yüzyılı aşkın bir süredir iş Bankalı. Bankacılık sektörünün duayeni sayılan  Cahit Kocaömer gençlik yıllarında futbol da oynamış.

Kendisini şöyle anlatıyor “

Bir Cumhuriyet çocuğu olarak 1923’te doğdum. Hayatımın büyük bölümü Anadolu Hisarı’nda geçti, ilkokul­dan sonra Emirgan Ortaokulu’na gittim. Tüm çocukluğum futbolla yoğruldu diyebilirim. Futbol oynamaya Hisar’ın spor kulübünde başladım, iyi birtakımımız vardı, ben santr­for oynardım. Kısa zamanda ikinci kümeden birinci kümeye geçtik. İlk maçımız Beykoz Sporla oldu. Beykoz’u, ardında da Vefa Spor’u yendik. Süleymaniye Sporla berabere kaldık. Dördüncü maçımız Galatasaray’aydı. Maç şimdiki Kadıköy Stadı’nda oldu. Galatasaray’da o zaman Katır Cemiller, Gündüz Kılıçlar, Kova Osmanlar vardı. Şimdi öyle iyi bir takım yok. Ya da bize öyle geliyor. Neyse, maçın İlk yarısı 1–1 bitti, ikinci yarı, daha sonra Kabataş’ta da beraber oynadığım, Sarı Muzaffer oyuna girdi. Bana çok yüklendi. Ben de, ‘Bak Muzaffer ayağını eline veririm” dedim. Hakem bunu duyar duymaz düdüğü çaldı ve bana “Dışarı çık’1 dedi. “Neden?” diye sordum. “Ben muhtemel bir kazayı önlemeye çalışıyorum” dedi. Çok garip değil mi? Maç sonunda Galatasaray 2–1 yenmişti bizi. Çocukluğu­mun ilginç anılarından biridir bu benim İçin. Ortaokuldan sonra da Kabataş Erkek Lisesi’ne gittim. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1947 yılında Türkiye İş Bankasında çalışmaya başladım.

Türkiye İş Bankası’nı değiştiren isim Cahit Kocaömer’den efsanevi bir yükselişin hikayesi… Türkiye İş Bankası tarihinde Cahit Kocaömer adı, dilden dile dolaşan bir efsane gibidir. Bunun tek sebebi, Kocaömer’in banka memurluğundan, elbette mesleki kıdemi, bankacılık bilgi ve becerisiyle, genel müdürlüğe yükseliş başarısı değildir. Onun, Türkiye İş Bankası Yeni Cami Şubesi’nde başlayan “İş Bankalı” olma serüveni, banka içindeki çeşitli idari görevlerinin yanı sıra, İş Bankası ve İş Bankalıların kaderini belirleyen sendikacılığıyla birlikte devam etti. Türkiye İş Bankası, bugün dünyada eşi olmayan bir modelle yönetilebiliyor, genel müdürleri banka çalışanlarından seçiliyor, banka çalışanları ve emeklileri benzerlerinden çok daha fazla sosyal ve ekonomik hak sahibi olabiliyorsa, bütün bunlarda Türkiye İş Bankası Anonim Şirketi Mensupları Sendikası’nın (TİBAŞ) kurucu başkanı olarak Cahit Kocaömer’in belirleyici bir rolü vardır. Kocaömer 1961—1975 yılları arasında  Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Basisen) başkanlığını da yürütmüştür.

Cahit Kocaömer İş Bankasın’da 60 yıl ..Mücadeleler-Anılar isimli bir kitap yazmıştır. Kitaptan  elde edilecek gelirin tamamı, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)’e bağışlanmaktadır.