YÜKSEK TİCARETLİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KONFERANSI

27 Şubat 2014

DÜNYA EMEKÇİ  KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI 08 MART 2013 TARİHİNDE PERA LOKAL’DE YAPILDI.

İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN  ATATÜRK – TÜRK KADINI VE SANAT KONULU PANEL 08 MART 2013 TARİHİNDE  SANATÇI PROF.Dr.ZELİHA BERKSOY’UN KATILIMIYLA DERNEĞİMİZ LOKALİNDE YAPILDI.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Annelik bir Ömür boyu kitabının yazarı  Hatice ÖZBAY ‘ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte sunumları Derneğimiz İstanbul Şubesi Başkan yardımcısı Ceyda Tüfekçi yaptı.Üyelerimiz ve konukların büyük ilgi gösterdiği konferans; konuşmaların ardından söyleşi olarak devam etti ve  soru cevap bölümüyle sona erdi.Yapılan etkinlikte  2013 yılında düzenlenen Dünya Emekçi Kadınlar gününe konu konuşmacı olarak katılan Sermin ÖZÜRKÜT de hazır bulundu.

İSTANBUL YÜKSEK TİCARET VE MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ

 ETKİNLİK RESİMLERİNİ AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ….

KONUK KONUŞMACI ZELİHA BERKSOY HAKKINDA

1946 yılında İstanbul’ da doğmuştur. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresini birinci olarak bitirmiştir. 1967 yılında Berlin Devlet Tiyatrosu olan Schiller Tiyatrosu’nda reji asistanı olarak çalışmıştır. Bertolt Brecht’ in tiyatrosu olan , dünyaca ünlü Berliner Ensemble Tiyatrosu’nda asistan öğrenci olarak ihtisasına devam etmiştir.

Zeliha Berksoy,  42 yıllık tiyatro oyunculuğu süresince, dünya tiyatro edebiyatının yerli-yabancı, belli başlı oyun yazarlarının önemli eserlerinde başroller oynamıştır. Oynadığı projelerle, uluslararası birçok festivale katılmıştır ve birçok ödülü bulunmaktadır. Halen tiyatro hayatına devam etmektedir.

Rol aldığı oyun ve müzikallerden bazıları şunlardır: ‘Asiye Nasıl Kutulur?’,’Lola Blau’, ‘ Tarantababu’ya Mektuplar’, ‘Jokont ve Si-Ya-U’, ‘Brecht Kabare / Ben Bertolt Brecht’ , ‘ Kafkas Tebeşir Dairesi’ ‘ Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’ ‘ Anna’ nın Yedi Ölümcül Günahı’ , ‘ Keşanlı Ali Destanı’ , ‘ Sophokles’ in Antigonesi’ (Robert Strua yönetmenliğinde), ‘ Matmazel Julie’, ‘ Yosma’,’ Marlene’, ‘Nazım’a Armağan’,’Yaşasın Savaş’ .

1974 yılında eğitmenlik hayatına İstanbul Devlet Konservatuarı Opera Bölümü Sahne hocası olarak başlamıştır. 1978 yılında konservatuar tiyatro bölümünün kurulmasında görev almıştır.

1978 yılında kurmuş olduğu  Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümünü’nde, halen Sahne Sanatları ve Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

1990 yılında ülkemizin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nu kurmuş, 5 yıl Genel Sanat Yönetmeni olarak görev almıştır. Bu başarısından ötürü  ‘Eleştirmenler Birliği Ödülü’ nü almıştır.

1996 yılında Semiha Berksoy’ un yakın sanat dostu Mengü Ertel ve Onat Kutlar’ ın önerileri ve diğer yakın sanat dostlarının yardımlarıyla Semiha Berksoy Opera Vakfı’ nın kurmuştur. Halen vakfın başkanlığını yürütmektedir.

2005 yılında Beşiktaş Belediyesi’ nin daveti üzerine Beşiktaş Kültür Sanat Platformunun başkanlığına devam etmektedir.

————————————————————————————————————————————–

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ HAKKINDA…

Dünya Kadınlar Günü yada  Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD‘nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisinişçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka‘nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı)Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.


Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda)Rosa Luxemburg ile.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984′ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.