YAHYA ARIKAN – İSMMMO Y.KURULU BAŞKANI | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI YAHYA ARIKAN – İSMMMO Y.KURULU BAŞKANI 18.03.2013 08:44
YAHYA ARIKAN – İSMMMO Y.KURULU BAŞKANI

Merhaba ve Hoş Bulduk!

İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği’nin değerli üyeleri, çok sevgili dostlar…

Mesleki bir kuruluş olarak bilimsel birlik ve dayanışma adına yaptığınız çalışmaların yıllardır yakından bir izleyicisi olarak, bundan sonra aylık periyotta bu köşede yazılarımla sizlerle birlikte olacağımı anımsatarak, hepinize içtenlikle bir “merhaba” demek istiyorum.

Tıpkı derneğinizin çalışmaları gibi, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) olarak biz de yıllardır, ülkemizin iktisadi, ticari, mali iş alanının genişlemesi ve sağlıklı işlemesi, yanı sıra tüm meslektaşların iş alanlarında teorik ve pratik bilgilerinin yükselmesine yardımcı olmak için büyük bir uğraşı içindeyiz.

Dün olduğu gibi bugün de meslek mensuplarını savunarak, haklarını koruyarak, yeni iş olanakları yaratarak, ulusal katma değerden hak ettikleri payı artırmaları için elimizden geleni esirgemiyoruz.

“Profesyonelliğin, uzmanlaşmanın, özverinin” sinerjisiyle yarattığımız güçle de yolumuza devam ediyoruz.

Zorlu bir mesleği ve zorlu bir yolu seçtiğimizin farkındayız. Ama “insani” olarak bizi mutlu eden bir yoldayız ve mesleğimizin bize kazandırdıklarının da farkındayız.

Tıpkı ünlü edebiyatçımız ve aynı zamanda meslektaşımız da olan Asım Bezirci’nin yıllar önce yazdığı gibi bir duygudayız;

“Ölçülü davranmayı, yanlıştan korkmayı, 
belgeye dayanmayı, aklını kullanmayı, 
duyguculuğa kapılmamayı ve gerçekçi, düzenli, dengeli, tutarlı olmayı 
MUHASEBE 
öğretti bana, 
Savunduğum ve uygulamaya çalıştığım nesnel, bilimsel eleştiri 
anlayışımın, 
güçlenmesine yardım etti. 
Az şey mi bu?” 

Değerli dostlar, herkesin mesleğini severek yapacağı, mesleğin de kendisine değer katacağı bir çizgide olunması kuşkusuz en doğrusu.

Ama hayat bazen beklentilerin gerçekleşmesinin önüne ağır engeller koyabiliyor. Ancak mücadele ve dayanışmayla bunu aşmak mümkün.

Önümüzdeki yazılarımızda hem 20 yılı aşkın kendi mücadele pratiğimiz ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacak, hem de büyük fotoğrafın daha iyi görülebilmesi için bazen mesleki, bazen de Türkiye üzerine çeşitli değerlendirmelerde bulunacağız.

Görüş ve önerilerinizi benimle paylaşmanızı diliyorum.

Gelecek yazılarda buluşmak üzere…

Yahya Arıkan

İSMMMO Başkanı

Mart 2013

—————————————————————————————————————–

Yahya Arıkan Kimdir?

1953 Antalya doğumlu, İktisadi Ticari İlimler Akademisi Şişli Siyasal Bilimler Yüksek Okulu mezunudur. 1979 yılından bugüne dek serbest muhasebeci mali müşavir olarak faaliyet gösteriyor.

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Beyoğlu Şubesi Kurucu Başkanlığı ve İSMMMO Müteşebbis Heyeti Başkanlığı yapmıştır. Mesleki dergilerde yayımlanan 100’ün üzerinde makalenin, çok sayıda kitabın yazarıdır.

“Meslek Mevzuatı”, “2002 Vergi Raporu”, “Dünden Bugüne Türkiye’de Muhasebecilik ve İSMMMO Tarihi Meslekte Örgütlenme”, “Development of proficiency in Turkey”, “Toplum ve Meslek İçin Çözüm (1990 – 2008 Makaleler)”, “Aydınlanma Yolunda Omuz Omuza (2 Cilt)”, “Dünden Bugüne Bugünden Yarına (Genel Kurullar 2 Cilt)”, “Türkiye’nin Kısılmayan Sesiyiz (Kamuoyuna Dönük Çalışmalar)”, “Mali Müşavirin Sosyal Güvenlik Mevzuatı El Kitabı”, “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası İşlemleri”, “İş Hukuku ve Sosyal Güvenlikte Meslek Mensubunun El Rehberi” adlı kitap ve çalışmalarıyla onbinlerce meslek mensubuna rehberlik etmiştir.

Kanal 9 ve E-TV televizyonlarında Mali Çözüm adlı programları hazırlayıp sunmuştur. Aralarında Vatan’ın da bulunduğu çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmış halen Cumhuriyet Gazetesi’nde yazılarını sürdürmektedir.

2004-2006, 2006-2008 dönemlerinde TÜRMOB Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş bugün de İSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Uzun yıllardır vazgeçmediği özel hobisi sabah yürüyüşleridir. Sinema, kitap, spor tutkunu ve Fenerbahçe’lidir. 

—————————————————————————————————————–

YAHYA ARIKAN-İSMMMO ZİYARETİ

Üyemiz ,Camiamızın gurur kaynaklarından ve değerlerinden , MUHASEBE mesleğinin gelişmesine ve itibar kazanmasına büyük katkıları olan sayın, ARIKAN’ı İSMMO da ziyaret ettik. Bir oda ve sandalyeden bugün ekonomiye yön veren , ışık tutan dev bir kuruluş haline gelen Oda’nın öyküsünü  dinledik. Kendisinden internet sitemizde yazı yazmasını istedik ve büyük bir memnuniyetle kabul etti. Bundan sonra özellikle mesleki alanda çeşitli yazılarını bu sayfalardan izleme olanağı bulacağız. 

 

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER