Üretkenliğimizi Ortaya Çıkarmak Dr.Saygun GÜRPINAR | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI Üretkenliğimizi Ortaya Çıkarmak Dr.Saygun GÜRPINAR 09.10.2014 09:43
Üretkenliğimizi Ortaya Çıkarmak Dr.Saygun GÜRPINAR

ÜRETKENLİĞİMİZİ ORTAYA ÇIKARMAK..Dr.Saygun GÜRPINAR

Başarı, istediğiniz şeye sahip olmaktır, Mutluluk ise sahip olduğunuz şeyi istemektir. D.Carnegie Düşüncelerimiz fizyolojimizi yani bedenimizi kullanma biçimimizi, bedenimizi kullanma biçimimiz de düşüncelerimizi etkiler.

Gülümsemek, ağrı giderici endorfinleri arttırır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Stres hormonlarının seviyesini düşürür. Tersi, kan basıncını yükseltir, bağışıklık sistemini zayıflatır, depresyonu ve kaygıyı arttırır.   Hedeflerinizle ilgili en önemli şey, onlardan birisine sahip olmaktır.

Cehaletin en temel göstergeleri, kendini beğenmişlik, gurur ve kibirdir. Samuel Butler.           

Acı, insanın acilen harekete geçmesini sağlayan inanılmaz bir araçtır.Herkesin bir kırılma noktası vardır ve bu nokta acı eşiğini geçtiğimizde ortaya çıkar.

Beden dili, insanların daha çok farkında oldukları, ilgi gösterdikleri bir iletişim biçimidir. Vücut dili katmadan yapılan konuşmalarda insanların dikkatleri azalır. Ve çabuk dağılır, bilinç altı istemsiz olarak başka şeylerle ilgilenmeye başlar.

Hiç kimse, yaparken mutluluk duyduğu bir şeyi bırakacağı günü iple çekmez.

Deneyimleriniz, sonsuza kadar sizindir. Davranışlar bir ulusun gerçek yüzünü gösterir.  H.Balzac.    

Diğer insanların sizinle ilgilenmelerini sağlayarak, iki yılda kuracağınız arkadaşlıkları, diğer insanlarla bizzat ilgilenerek iki ayda kurabilirsiniz. D.Carnegie.                                                        

Gerçek aşk bir çift çoraba benzer, mutlaka iki tane olmalı ve bir biriyle uyuşmalıdır.

Bir problemi onun yaratıldığı düşünce kademesinde çözemezsiniz.  A.Einstein                    

Hayatta her şey eninde sonunda bizim bazı soruları ne kadar iyi sorduğumuza dayanır. İyi sorular sorup, iyi cevaplar almalıyız. Büyük soruların büyük cevapları olur.Hayatımızda acının etkileri sınırlı olsun diye çırpınırız, ama gerçekte böyle olmayacağından korkarız. Biz insanlar hem acı, hem de zevk tarafından motive ediliriz, ama acıyı önlemek için daha fazla şey yaparız.

Hepimiz eşitiz ve değerliyiz. Kendi emsalsizliğimizi gördükçe, başkalarının da emsalsizliğine saygı duyarız.  Bir şeyi yapmak içimizden gelsin diye beklemeyin, eğer bu arzu ettiğiniz bir alışkanlık değilse içinizden gelmesi hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. 

Eğer bir davranış yaratırsanız, bir alışkanlık yaratmış olursunuz. Eğer bir alışkanlık yaratırsanız, bir karakter yaratmış olursunuz. Eğer bir karakter yaratırsanız, bir kader yaratırsınız.    A.Maurois       Kaygı, korku ve kızgınlık sizden bağımsız biçimde var olamazlar. Haklarında konuştuğumuz halde, onlar fiziksel dünyada mevcut değillerdir. 

Davranışlar, herkesin imajını gösteren aynalardır.  Goethe  

Hayatımızın kalitesi, verdiğimiz kararların kalitesine dayanır. Kararlarımızın kalitesini de zihinsel ve duygusal hallerimiz belirler.

İşe almak istediğinizde üç özelliğe dikkat edersiniz; Dürüstlük, Zeka ve Enerji. Eğer birinciye sahip değillerse ikincisi sizi öldürür.  Warren Buffet.                                                                                                          

Stres yaratan olaylara verdiğimiz tepkilerimizi değiştirebilirsek, yaşam kalitemizi de değiştirebiliriz.   İnsanlar bir şeyleri başarmak için yeterlik duygusuna ihtiyaç duyarlar. Bu duygu, hayatın engelleri ve adaletsizlikleri karşısında birlikte mücadele edebilmek için gereklidir. diğer insanların onlardan yapmalarını istediğimiz şeyi, eğer isterlerse yapmak istemeyeceklerini bildiğimizi onlara hissettirmektir. Bu direnci hikayelerle  ve onaylamayla kırabilirsiniz.                                   

İyi bir iletişim tıpkı kahve gibidir, sizi uyarır ve içtikten sonra da sizin uyumanıza engel olur.Eğer değerinizin bilinmesini istiyorsanız önce siz, başkalarının değerlerini onaylayın.

Kronik ağrıların, üçte biri hatırlanan, üçte biri gerçek, üçte biri de beklenen ağrılardan oluşur.

Bir idarecinin bakışı, kısa menzillidir. Ama bir lider, uzun menzilli bir perspektife sahiptir.  W. Bennis.

Dış görüntümüz, karşımızdaki insanlara mesaj gönderen güçlü bir iletişim aracıdır. Herkes, ilk tanıştığı kişinin öncelikle dış görüntüsünden etkilenir.

Ruh halimiz, okuduklarımızdan, kiminle arkadaşlık yaptığımızdan, dinlediğimiz müzikten ve günlük yaşamda bizi çevreleyen sayısız diğer şeylerden yoğun biçimde etkilenir.

Bir Sanatçının vazifesi, yeni fikirlere açık olmak ve kendisini daima bilgi ve ilham alacak halde tutabilmektir.

Bu mesajlara dikkat ederek üretkenliğinizi ortaya, gün ışığına çıkarabilirsiniz.

Dilerim yapmışsınızdır.

Saygı ve sevgilerimle.

Dr.Saygun Gürpınar 

Ekim 2014

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER