TÜRKİYE HIZLA BORÇLANIYOR.. SABRİ TÜMER | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI TÜRKİYE HIZLA BORÇLANIYOR.. SABRİ TÜMER 14.07.2013 15:55
TÜRKİYE HIZLA BORÇLANIYOR.. SABRİ TÜMER

 TÜRKİYE HIZLA BORÇLANIYOR

Hükümet 52 yıldır borçlu olduğumuz iMF’ye son taksit borcumuzu da ödeyerek devleti yönetme özgürlüğüne kavuşmuş bulunmaktadır. Bu durum sevindiricidir. Ancak devletin ve özel sektörün İMF’nin dışında kalan,  yurtdışı ve yurtiçi borçlanma seyrine ve halkımızın tüketici ve kredi kartı borcuna baktığımızda ülkemiz adına ürkütücü bir tablo ortaya çıkmaktadır.

 Şöyle ki ,

1- Türkiyenin 2002 yılında iç ve dış borç stoku yaklaşık 222 milyar Dolardan 2012 yılı sonu itibariyle geçmiş 10 yıl içinde 533 milyar dolara yükselmiştir. Yani ( 533 milyar – 222 milyar = 331 milyar dolar ) borç artmıştır. Görüldüğü gibi her yıl 31 milyar Dolar yurtiçine ve yurtdışına borçlanarak ülkemizin ekonomisi idare edilmiştir. Bu borç tutarı GSMH’nın % 50’sine doğru yükselmiş bulunmaktadır.  İşin kötüsü alınan borçlar üretime dönük  reel sektörlerin gelişiminden ziyade, tüketime dönük lüks ithalatlardan doğan dış cari açıkların veya yeteri kadar vergi gelirleri toplanamamasından doğan bütçe açıklarında kullanılmaktadır.

Üretime ve ihracata dayanmayan hiçbir ekonomi bu tür borç yükünü kaldıramaz. Batı ülkelerinde borç stoklarının gayrisafi hasılaya göre yüzde yüze yaklaştıklarını görmekteyiz. Ancak bu ülkelerin üretimleri, ihracatları mevcut borç yükünü kaldırabilmekte, halkın refah seviyesi aşağı düşmemektedir.  Ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkeler bu borç yükünü kaldırmakta zorlanmaktadır. Ülkemizdeki kişi başına düşen borç yüküne baktığımızda 2002 yılında kişi başı borç yükü 3363 dolar iken, 2012 yılında kişi başı borç yükü 7100 dolara yükselmiş bulunmaktadır.  

2- Türkiye’de görülmemiş bir şekilde, sanki o borcu başkaları ödeyecekmiş gibi halkımız bankalardan çılgınca tüketici ve kredi kartı ile borçlanmaktadır. Halkımızın 2002 yılı sonunda yaklaşık 7 milyar TL. sı olan tüketici ve kredi kartı borcu, 2013 Nisan ayı sonu itibariyle, yaklaşık 300 milyar TL.sına ulaşmıştır.  Milli gelir dağılımı son derece çarpık olan ülkemizde bu tüketim çılgınlığının sosyolojik yönden mutlaka araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. 

3- Türkiye’de 2013 Mayıs ayı sonu itibariyle 179 milyar Dolar yabancılara ait sıcak para dolaşmaktadır. Bu paranın 108 milyar doları Hazine ve Devlet borçlanma senetlerinde, 71 milyar doları da borsada işlem görmektedir. Bu emanet sıcak paranın ekonomiye hiçbir faydası yoktur. Geçici olarak ülkeye verilmiş bir borçtur. Bu paralar dış ticaret açığının ve cari açıkların kapatılmasında kullanılmaktadır. Dış ve İç borç gibi herhangi bir vadesi de söz konusu değildir. Bir gece de ülkeyi terk ettiği zaman ekonomi ve sosyal hayat felç olmaktadır.

Rakamlardan anlaşıldığı gibi ülkemiz hızla borçlanmakta ve sıcak paranın cenneti haline gelmektedir. Bu gidiş tehlikelidir ve büyük ekonomik riskler içermektedir.

Dileğim hükümetin dünyada ve Türkiye’de yaşanan son olaylardan dersler çıkararak, siyasi istikrarı bozmadan, rant ekonomisinden vazgeçerek üretime ve ihracata öncelik veren, halkımızın, devletimizin ve özel sektörümüzün gereksiz  borçlanma iştahına gem vuran politikalar üretmesidir.. .

 Sabri TÜMER

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

 TEMMUZ 2013

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER