PROF.DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU İLE SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK 25.03.2017 | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ŞUBELERİMİZ GENEL MERKEZ GENEL MERKEZ HABERLERİ PROF.DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU İLE SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK 25.03.2017 27.03.2017 14:07
PROF.DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU İLE SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK 25.03.2017

PROF.DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU İLE SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK 25.03.2017

   Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sn.Prof.Dr.Necmi Yüzbaşıoğlu ile ‘Halk Oylamasına Sunulan Anayasa Değişikliği’konulu söyleşimiz 25 Mart 2017 Cumartesi günü derneğimiz Lokali Marmara Lokal de gerçekleşti.

   Söyleşinin açılış konuşmasını İstanbul Şube Başkan Yardımcımız Sn.Semiha Sevimsoy yaparak hocamızı tanıttı.

    Sn.Prof.Dr.Necmi Yüzbaşıoğlu konuşmasına sizlerin arasında olmaktan mutluluk duyuyorum ve bu söyleşiyi organize ettiğiniz için teşekkür ederim diyerek başladı.Dünyadaki ve ülkemizdeki anayasaların istatistik bilgilerini vermek istiyorum dedi.

    Tüm dünyada anayasa yapmak ve değişiklik yapmak zor iştir,Doğu Avrupa ülkeleri dağıldığında yada krallıklar demokratik devletlere dönüştüğünde anayasa ihtiyacı ortaya çıkmış ve giderilmiştir hatta Avrupa da bir çok ülke hala krallıkla yönetilmektedir dedi. 

   Dünyada özellikle Avrupa da ülkelerin hükümetleri koalisyon hükümeti olduğunu,bu hükümetlerin siyasi ideolojileri farklı olan partilerin bir araya gelmesinden oluştuğunu Avrupa devletleri siyasi ideolojileri kutuplaştırmadığını ve farklı görüşlere sahip partilerin bir araya gelerek ülkeleri uzun yıllar yönettiğini hatta Almanya 2.dünya savaşından bu yana koalisyon hükümetlerince yönetiliyor koalisyonla devlet yönetilemez algısı yanlıştır dedi.Türkiye de İttihat ve Terakki den bu yana 2 partili sistem denenmeye çok çalışıldığını hiçbir zaman tutmadığını ve tutmayacağını söyledi.

   Ülkemizde siyasi partiler toplumu kutuplaştıran siyaset yaptığını vurgulayan Prof.Dr.Necmi Yüzbaşıoğlu siyasi partilerin ayrıştırıcı değil birleştirici siyaset benimsemeleri gerektiğini vurguladı.Ülkemizinde koalisyonların başarısız olmasının sebebi partilerin kutuplaşmaya sebep olmasıdır dedi.

   Halk oyuna sunulan  anayasa değişikliğinde bakanların dahi cezai sorumluluğunun olmadığını ileride yaşanacak bir problemde bunun çok büyük sorunlar doğuracağından dünyada ve ülkemizde bile daha öncelerden görev yapmış bakanların sorgulandığını bunun 16 Nisanda oylamaya sunulan anayasa değişikliği maddeleriyle artık imkansız bir hal alacağından söz etti.

   Söyleşinin ardında İstanbul Şube Başkanımız Sn.Bülent Doğu  ve Genel Başkanımız Sn.Hikmet Kabuk Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sn.Prof.Dr.Necmi Yüzbaşıoğlu’na teşekkür plaketi sundu.

Etiketler
Benzer Haberler
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER