Müzikli Söyleşi ÖyküleriyleTürküler20.04.2013 | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ŞUBELERİMİZ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ HABERLERİ Müzikli Söyleşi ÖyküleriyleTürküler20.04.2013 03.04.2013 14:02
Müzikli Söyleşi ÖyküleriyleTürküler20.04.2013

        MÜZİKLİ SÖYLEŞİ           ÖYKÜLERİYLE TÜRKÜLER 

TARİH : 20.04.2013 CUMARTESİ Saat:13:30

YER    :YÜKSEK TİCARETLİLER LOKALİ- BEYOĞLU

SUNAN : Yaşar ÖZÜRKÜT (Araştırmacı Yazar-TRT Eski Prodüktörü)

MÜZİK : Tuğrul ŞAN (TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı)

KONUK SANATÇI : Ali Rıza GÜNDOĞDU (TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı)

İMZA GÜNÜ  :  Yaşar Özürküt’ün kitapları ve içerisindeki CD.ler Sanatçılar ve yazar tarafından imzalanacaktır.           

““Türkülerimiz folklorümüzün en özgün, en yaygın,en kalıcı ürünlerindendir.Türkü deyip geçmemeli… Türkülerimiz topraklarımızda yaşayan insanlarımızın öykülerini içerir. O Öyküler ki, halkımızın günlük yaşamından oluşur. Derdiyle dert ; sevinciyle sevinç olur. Dillenir, dillendirir.Türkü rasgele söylenmez. Eline sazı alan türkü yakamaz. Türküyü türkü yapan OLAY’dır. ÖYKÜ’südür türkünün.”

Bu etkinlikte; Türkülerin dilini , öykülerini müzikli söyleşi şeklinde izleme olanağı bulacağız.

TÜM SANATSEVERLERİ VE HALK MÜZİĞİ DOSTLARINI BEKLİYORUZ..

————————————————————————————————————————————————————–

TUĞRUL  ŞAN  (TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı)

1948 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ordu’da, yüksekokulu Ankara’da tamamladı.

Müzikle küçük yaşlarda ilgilenmeye başlayan Şan, 1970 yılında Ankara Radyosu Çoksesli Korosunda çalıştı. 1975 yılında askerlik dönüşünde, sınav isteyerek Halk Müziği bölümüne geçti, Ertesi yıl da solo okumaya başladı.

Uzun yıllar Ankara Radyosunda çalışan Tuğrul Şan, 1993’te İstanbul Radyosuna geçti. 1997 yılında da emekli oldu ve kendi adına kurduğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, ses ve değişik çalgı eğitimleri verilen özel bir müzik okulu açtı.

Radyoda çalıştığı dönemde birçok türküyü ilk kez yorumlayarak geniş çevrelerce sevilmesini sağladı. »Varıp Neylemeli Sılayı Gayrı«, »Sunayı da Deli Gönül Sunayı«, »Ey Hamamcı Bu Hamama Güzellerden Kim Geldi«, »Bir Yiğit Gurbete Gitse«, »Fırsat Elde İken«, »Eşref«, »Gabak«, »Mevlam Bir Çok Dert Vermiş«, »Ahu Gözlüm Tut Elimden« adlı türküler bunlardan bazılarıdır.

Tuğrul Şan bugüne dek 1 adet 45’lik plak, 1 adet uzunçalar ve 3 kaset çalışması yaptı. Ayrıca 3 sinema filminde oynadı.

Türkiye ve Türkiye dışında çeşitli konserler veren Şan’ın halk müziği arşivlerine kazandırdığı birçok türkü bulunmaktadır.

 ————————————————————————————————————————————————————–

ALİ RIZA GÜNDOĞDU  (TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı)

Ordu‘nun Ulubey ilçesinde doğdu. İlkokulu bu ilçede, ortaokul ve liseyi Ordu‘da bitirdi. Lise yıllarında Türk halk müziğine duyduğu sevgi ile 1966 yılında Ankara Radyosu‘nun açmış olduğu, ses sanatçılığı sınavını kazanarak TRT‘ye ilk adımını attı. Aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi‘ne kaydını yaptırdı. Radyo çalışmaları ve yüksek öğrenimini paralel olarak devam ettirerek 1970‘de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi‘nden mezun oldu.

Radyo sanatçısı olarak başladığı TRT Ankara Radyosu’nda 1969‘dan itibaren solo okumaya başladı. İlk okuduğu türkü Ağrı yöresinden Konma Bülbül Konma Nergis Dalına idi. Aynı yıllarda TRT televizyonu yayına geçince birdenbire kendini halkın huzurunda canlı yayınlarda buldu ve popülerlik dönemi başladı. Televizyonda okuduğu türküler halkın beğenisini kazanınca 1970 yılında ilk plağını yaptı. 6 uzunçalar, 10 kırkbeşlik, 6 kaset çıkardı.

1981‘de TRT’den ayrılıp sahne çalışmalarına başladı, 1986‘da tekrar TRT’ye döndü ve hâlen İstanbul Radyosu‘nda kadrolu ses sanatçısı olarak görev yapmaktadır.TRT’de okuduğu türküler arasında en ünlüleri, Ordu’nun Dereleri, Maçka Yolları Taşlı, Zühtü, Peştemali Yamalı, Ara Ver Dağlar Ara Ver, Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller, Merhaba ve Çavuşlu Diye Diye’dir.

 ————————————————————————————————————————————————————–

 YAŞAR ÖZÜRKÜT (Araştırmacı Yazar)

Okulumuz 1964 yılı mezunu ve Derneğimiz üyesidir.

 “Türküler, folklorun tüm dalları, doğup büyüdüğüm ortamın bir parçası olarak yaşamımın tüm süreçlerinde var oldu. Ceyhan’ın Mercimek Köyünde 1939 yılında doğmuşum. İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’nu 1964 yılında bitirdikten sonra T.B.M.M., İmar Bakanlığı gibi, yerlerde çalıştım. Bürokrasiye ısınamadım. 1970 yılında açılan ve 2000 kişinin katıldığı TRT meslek sınavlarına katıldım. Prodüktör, spiker ve muhabir seçimi için yapılan sınavı kazanıp Ankara Radyosunda prodüktör olarak, Nisan 1971′de göreve başladım. 1973 yılında ÖYKÜLERİYLE TÜRKÜLER programım için. Anadolu’nun çeşitli yörelerini gezerek, türkü öyküleri derledim. TRT Türkiye Radyolarından yayımladım.”

Özürküt, 80 öncesinin TRT-DER Genel Sekreteri. DİSK Dayanışma Komitesi ve Türkiye Barış Derneği üyesi. 12 Eylül sonrası İsveç’te ‘Politik göçmen’ olarak hayatını sürdürmek zorunda kalan ÖZÜRKÜT’ün yayınlanmış“Türkülerin Dili”, “Şeytanla Köylü”,”Öyküleriyle Türküler 1”Öyküleriyle Türküler 2”, Öyküleriyle Türküler 3” Öyküleriyle Türküler 4” adlı kitapları bulunmaktadır.

 YAZARIN YAYINLANMIŞ KİTAPLARI


 

 

 

 

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————————————–

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER