MÜ REKTÖRLÜK 133.YIL KUTLAMASI 18.01.2016 | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ETKİNLİKLER MÜ REKTÖRLÜK 133.YIL KUTLAMASI 18.01.2016 20.01.2016 10:17
MÜ REKTÖRLÜK 133.YIL KUTLAMASI 18.01.2016

Marmara Üniversitesi’nin 133. Kuruluş Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

16 Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adıyla eğitim hayatına başlamış olan Marmara Üniversitesi, 133. Kuruluş Yıl Dönümünü 18.01.2016’da Haydarpaşa Kampüsü’nde yapılan törenle kutladı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Kadir Topbaş’a da Fahri Doktora Payesi Tevdi Edildi.

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü  Ord. Prof. Reşat Kaynar Konferans Salonunda düzenlenen Kutlama Töreni açılış kokteyli ile başladı.

Törene katılan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akalın; Marmara Üniversitesi’nin köklü bir geçmişi olan güçlü bir üniversite olduğumuzun altını çizerek; 133. Kuruluş Yıl Dönümünün hayırlı olmasını diledi.

Üniversitemiz İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert Marmara Üniversitesi’nin geçmişiyle övünen bir kurum oldunu söyleyerek bu kurumun bir parçası olmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getirdi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek; 133 yıldır yetiştirdiği bilim adamları ve Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği hizmetlerden dolayı Marmara Üniversitesi’ni tebrik ederek, “Başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Kokteylin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla törene devam edildi. Şef Bülent Halveşi yönetimindeki Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Korosunun İstanbul Şarkıları isimli müzik dinletisinin ardından ise Marmara Üniversitesi İmaj Filminin ilk gösterimi yapıldı.

İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hikmet Kabuk yaptığı konuşmasında Marmara Üniversitesi’nin tarihi gelişiminden bahsetti. Marmara Üniversitesi’nin 133 yıl içerisinde aydın, demokrat ve insan haklarına saygılı binlerce mezun veren bir üniversite olduğunun altını çizen Kabuk, Mezunlar Derneği’nin 1936 yılından beri gençlerin daha iyi yetişmesi için çalışmakta olduğunu söyledi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. M. Emin Arat, Marmara Üniversitesi’nin tarihine dair bilgiler vererek başladığı konuşmasında, “Bugün 80 bin öğrencimiz, 3.750 akademik ve 1.500 idarî personelimizle ülkemizin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktayız.” dedi. Marmara Üniversitesi’nin Türkiye’de beş dilde eğitim yapan yegâne yükseköğretim kurumu olduğunun altını çizen Rektör Arat, kendi yönetimleri döneminde yapılan çalışmalardan da bahsetti.

Bilgiye sınırsız erişim ilkesini benimsediklerini söyleyen Rektör Arat, bu amaçla yaptıkları çalışmalarla tüm yerleşke ve binalarda kablosuz internet erişimini mükemmelleştirdiklerini belirtti. Marmara Üniversitesi internet sayfasının tasarımında yapılan değişiklikler ile interaktif bir görünüme kavuşturulduğunu belirten Rektör Arat, sayfanın akademik anlamda zengin bir bilgi portalına dönüştürüldüğünü vurguladı.

Rektör Arat, yönetim olarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerine verdikleri önemi belirterek; “Üniversitemiz bünyesinde bulunan 19 uygulama ve araştırma merkezinin yanı sıra, İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi, eğitim ve araştırma hastanesi, enstitüler ve gelişmiş laboratuvar altyapısıyla kapsamlı bilimsel araştırmalar yapmaktayız.” dedi. 2015 sonu itibarı ile Marmara Üniversitesi bünyesinde 527 adet bilimsel proje yürütüldüğünü söyleyen Rektör Arat, “Bu projelerin parasal değeri ise 10 milyon Türk Lirasının üzerindedir.” dedi.  Rektör Arat ayrıca 2014 yılında TUBİTAK a proje başvuru sayısı 88 iken, 2015 yılında bu rakamın 200’e ulaştığını belirtti.

Önümüzdeki dönem içinde Marmara Üniversitesi kapsamında yapılacak olan çalışmalardan bahseden Rektör Arat, “Üniversitemizin mezunu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek destek ve himayelerinde Kenan Evren Kışlası arazisinin Üniversitemize kazandırılması hususunda yapılan çalışmalar son aşamaya gelmiştir. Kışla arazisinin devri ile birlikte ülkemizin en gelişmiş yerleşkesinin inşasına başlayacağız.” dedi.

21. yüzyıl üniversitelerinin ihtiyaçları dikkate alınarak inşa edilecek olan yeni yerleşkenin, yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası ölçekte model olacağına inandıklarını söyleyen Rektör Arat, “Sayın Cumhurbaşkanımız’a bu hususta verdikleri destek ve katkılardan ötürü minnet ve şükranlarımızı arz ederiz.” şeklinde konuştu.

Rektör Arat, Marmara Üniversitesi’nin kuruluşunun 133. yıldönümünün kutlandığı bu müstesna günün anlam ve önemini artıran bir diğer iftihar kaynağı olarak ise, Marmara Üniversitesi’nden mezun olan ve İstanbul’u 12 yıldır fevkalade bir başarı ile yöneten, Türk belediyeciliğinin adını dünyaya yazdıran Sayın Dr. Kadir Topbaş’a yerel yönetimler alanında Fahrî Doktor unvanının verilecek olmasını gösterdi. Rektör Arat “İstanbul’un geleceğine adanmış vizyonu, tarihimizden ve değerlerimizden beslenen misyonu, hayranlık uyandıran azmi ve gayreti ile şehrin tarihine geçecek icraatlara imza atan Sayın Topbaş’a; İstanbul’a ve üniversitemize yapmış olduğu hizmetler dolayısıyla şükranlarımı sunarım.” dedi. Törene katılanlara şükranlarını ileten Rektör Arat konuşmasını; yarınların Marmara Üniversitesi’ne, İstanbul’a, ülkemize ve bütün insanlığa hayırlı olmasını dileyerek sonlandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Kadir Topbaş’ın özgeçmişinin okunmasının ardından Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan tarafından gerekçeli üniversite senato kararı okundu. Hemen ardından ise Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. M. Emin Arat tarafından Sayın Dr. Kadir Topbaş’a “Fahrî Doktora Diploması” ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüsrev Subaşı tarafından yapılmış olan bir tablo günün anısına takdim edildi.

Diploma Takdim Töreni’nin ardından konuşma yapan Sayın Dr. Kadir Topbaş, sözlerine tüm katılımcılara teşekkür ederek başladı. ‘Şahsıma tevdi edilen bu Fahri Doktor ünvanının benim için ayrı bir önemi olduğunu belirtmek isterim.’ diyen Dr. Topbaş, gerekçeli kararın ise kendisi için ayrı bir güzellikte olduğunu belirtti. Dr. Topbaş, ‘Türkiye’nin yarınlarını hazırlamaktayız. Sorumluluğumuz büyük.’ dedi. Kadim medeniyetimizin temelinin eğitime dayanmakta olduğunu belirten Dr. Topbaş, gelişmiş bir ülkenin temel ölçütünün eğitilmiş insan sayısındaki fazlalık olduğunu vurguladı. Dr. Topbaş, ’Yerel ve merkezi yönetimler olarak eğitim kurumlarına gereken desteği vermekle yükümlüyüz.’ dedi.

Tören, gelen telgrafların okunmasının ve 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nden emekli olan akademik ve idari personele plaketlerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Marmara Üniversitesi 133.kuruluş yıldönümü törenine İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İİBF Mezunları derneği adına Genel Başkan Hikmet Kabuk ve İstanbul Şubesi Başkanı Hayrettin Eryılmaz katıldılar.

Törende Derneğimizi temsilen katılan Genel Başkan Hikmet Kabuk’un Konuşma metni aşağıdadır.

SAYIN REKTÖRÜM, SAYIN İSYANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, DEKANLAR, ÖĞRETİM ÜYELERİ, DEĞERLİ MEZUNLAR, DEĞERLİ ÖĞRENCİLER

Mezunlar Derneği ve şahsım adına hepinizi en içten saygılarımla selamlıyorum.

Tanzimat dönemi sürerken 1883 yılından başlayarak Türkiye’nin ticaret, bankacılık, muhasebe ve hariciye alanlarında yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak için kurulan Okulumuz, değişik aşamalardan sonra bu gün, Marmara Üniversitesi olarak eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. Okulumuz, kuruluşunun 133 nci Yılında, 5 dilde eğitim yapan, 16 fakültesi ve 70.000 öğrencisi olan, güçlü öğretim kadrosuyla, yayınlarıyla, seçkin öğrencilerinin ve mezunlarının başarılarıyla Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında yerini almıştır.

Marmara Üniversitesi, öğretim kurumu olmanın ötesinde bir irfan ocağı olarak, 133 yıldır binlerce aydın, demokrat, insan haklarına saygılı, vatansever mezun vermiştir. Ülkemizde önemli görevler üstlenmiş mezunlarımız Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, Marmara Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz, işadamı Aydın Doğan, Başbakan yardımcıları Medeni Berk, Kaya Erdem, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi olmak üzere Yüksel Çengel, Burhan Karagöz, Nejat Basmacı, Cahit Kocaömer, Sabri Ülker, Osman Boyner, Şükrü Elekdağ, Mustafa Sarıgül, Fethi Hinginar, Sabri Tümer ve burada adını sayamadığımız nice değerleri ülkemize kazandırmış ve bundan sonrada kazandırmaya devam edecektir.

Mezunlar Derneğimiz, 1936 yılından bu yana 80 yıldır, geleceğimiz olan gençlerimizin daha iyi yetişmesi için üniversitemiz ile iç içe çalışmaktadır. Derneğimizin, her zaman üniversite, öğretim üyesi, öğrenci, mezun diyalogunun gelişmesine, okulumuzun eğitim düzeyinin daha da yukarıya çıkmasına katkı verdiğini görüyoruz. Gelecek nesillerin daha iyi yetişmesi için, bundan sonra da üniversitemiz ile her zaman dayanışma içinde beraber olacağız.

Ülkemiz orta gelir çemberini kıramıyor

Ülkemiz, 2013 yılında hazırlanan 10 ncu Kalkınma Planında ortaya konulan 2023 vizyonunda, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi olma, ihracatını 500 milyar Dolara, GSMH 2 trilyon Dolara, kişi başına geliri 25.000 Dolar’a çıkarma hedeflerini koymaktadır. Ancak bugün, 2015 yılı sonu itibariyle baktığımızda, dünya ekonomi büyüklüğü sıralamasında 18. Sıradayız; GSMH 800 milyar Dolar, ihracatımız 143 milyar Dolarda, kişi başına gelir 10 bin Dolar civarında.

İktisadi gelişmenin altında bilim, teknoloji ve yetişmiş insan var. İyi eğitim gören, çağın değerlerini yakalamış, düşünen, araştıran, geleceği öngören, geleceği tasarlayan nitelikli insan gücü bilim ve teknolojiyi geliştiriyor.                                             Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri tüm genç nüfusuna yüksek kaliteli eğitim sağlamak olmalıdır. Eğitimi herkese ulaştırmak, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, eğitimin kalitesini artırmak için çalışmalıyız. Türkiye’nin eğitimde stratejik planı olmalı. Hangi sektörde rekabet gücünü geliştirebilir? Ona göre uzun vadeli strateji ile, o alana dönük Ar-Ge çalışmalarına, yatırımlara, insan yetiştirmeye yönelmelidir. Türkiye çapında sektörel öncelikleri belirleyip, ona göre yönlendirme yapıp, gücümüzü orada yoğunlaştırmalıyız. Gelişmeyi düşündüğümüz alanlarda meslek mensubu yetiştirmeliyiz. Stratejik eğitim planı, toplumun tüm taraflarının katılımı ile, karşılıklı görüşmelerle belirlenmelidir.

Diğer taraftan, toplumun yarısını oluşturan kadınlar ekonomiye kazandırılmalıdır. Kadınların eğitimi ve meslek sahibi olmaları için daha çok çaba harcamalıyız. Evrensel çağdaş değerleri yakalamış eğitim sisteminin, toplumsal gelişmenin ve kalkınmanın olmazsa olmaz değerlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Demokrasi ve özgürlük ortamı sağlanmış ülkeler ekonomik gelişmelerini daha hızlı yaparlar.

Toplumda azami açıklık ve demokrasi sağlanırsa, bu, ifade etme, yaratma, yarışma, rekabet özgürlüğünü de getirir. Farklı düşünceler arasında yeni düşünce üretimi daha hızlı olacaktır. Günümüzde üretim, girişimcilik, yenilikçilik ve yaratıcılık eksenine kaymaktadır. Ayrıca demokrasi ve özgürlük ortamı sosyal sermayenin güçlenmesine katkı yapmaktadır. Çağımızda zihni modelde çok ölçülü ve değişkenli düşünme önem kazanıyor. Açık fikirli, değişime açık, geleceği yaratma bilincine sahip girişimciler ancak bu ortamlarda yetişecektir. Ekonomik kalkınma için demokrasi ve özgürlük vizyonuna sahip, hukukun üstünlüğüne inanan insanların çabası ve cesareti gerekmektedir. Ayrıca insanların ifade özgürlüklerinin olması önemlidir. Özetle insanların fizik gücü önemini yitirirken, bilginin, beceri gücünün önemi artmaktadır.

Bugün dünyanın en çok ihtiyacı olan kavramlardan birisi de hoşgörü ve farklılıkların bir arada yaşaması

İnsanların barış ve özgürlük içerisinde bir arada yaşayabilmesi, ancak fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebilmeleriyle mümkündür. Her insan şiddet, zorlama veya nefret suçu/söylemi içermeyen fikrini ifade edilebilme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Hoşgörü, her türden farklılıkları barış ve huzur içinde bir arada tutan bir değerdir. Kısaca farklılıklardan düşmanlıklar değil, yeni sentezler üretmek bizi zenginleştirir.

Üniversitemizin başarılı çalışmaları için büyük emek veren başta Rektörümüz olmak üzere tüm hocalarımıza, idari personelimize teşekkür ediyor, nice kuruluş yıldönümlerini birlik ve beraberlik içinde kutlama dileklerimle saygı ve selamlarımı sunuyorum.Hikmet Kabuk 18.01.2016

Mamara Üniversitesi 133.Kuruluş Yıldönümü Resimler

 

Benzer Haberler
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER