LİMİTED ŞİRKET HUKUKU YARD.DOC.DR.SENİHA DAL | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI LİMİTED ŞİRKET HUKUKU YARD.DOC.DR.SENİHA DAL 25.07.2013 13:31
LİMİTED ŞİRKET HUKUKU YARD.DOC.DR.SENİHA DAL

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü İşletme Hukuku Anabilim Dalı öğretim görevlisi Yard.Doç.Dr.Seniha DAL‘ın “YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NA GÖRE -LİMİTED ŞİRKETLER HUKUKU EL KİTABI “ Yayınlanmıştır.Kitap SMM/YMM, Meslek mensupları ve Şirket Müdürleri için tavsiye edilmektedir.

KİTAPTA YER ALAN KONULAR AŞAĞIDA ÖZETLENMİŞTİR…

6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), istisnai hükümler dışında 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Birçok alanda önemli değişiklikler içeren TTK’da en köklü değişiklikler şirketler hukuku alanında özellikle de sermaye şirketleri alanında gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde en yaygın sermaye şirketi türü olan limited şirketler bu eserin konusudur. Limited şirketler TTK’nın 573-644 üncü maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu çalışmaya, 6102 sayılı TTK ve 6103 sayılı uygulama kanunu ile birlikte bu kanunlarda değişiklik yapan 6335 sayılı kanun esas oluşturmaktadır. Anılan kanun maddeleri ve gerekçeleri dikkate alınarak hazırlanan bu çalışmada konuya ilişkin ikincil mevzuat düzenlemelerine de yer verilmiştir. Eser, özellikle bağımsız denetçi ve adayları ile şirket yöneticileri için rehber kitap olması düşüncesiyle kaleme alınmıştır. Amaç, TTK’nın limited şirketlere yönelik düzenlemeleri hakkında bilgilendirmektir. Eserin niteliği gereği hiçbir hukuki tartışmaya yer verilmemiş ve genel olarak dipnot kullanılmamaya özen gösterilmiştir. Ancak, eserin kaleme alındığı okuyucu kitlesi açısından bir boşluk bırakılmaması düşüncesiyle denetimle ilgili alanlarda dipnot kullanılmış ve okuyucu için kolaylık sağlaması amacıyla konuya ilişkin kanun maddeleri özellikle belirtilmiştir. Bu eserde, TTK’nın limited şirketlere ilişkin hükümleriyle yürürlükte olan sair mevzuat hükümleri tüm yönleriyle ele alınmıştır.

 YARD.DOC.DR.SENİHA DAL HAKKINDA 

         Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1997 yılında mezun olduktan sonra 1999 yılında avukatlık stajını tamamlamıştır. Aynı yıl Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü İşletme Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başlamıştır.

         2001 yılında, Marmara Üniversitesi AvrupaTopluluğu Enstitüsü’nün Avrupa Birliği Hukuku Anabilim Dalı’ndan “Geographical Indications in the European Union and Turkey”  konulu tez ile yüksek lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl doktora eğitimine başlamıştır.

         2007 yılında, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programından “Türk Sermaye Piyasası Hukukuna Göre Halka Açık Anonim Ortaklıklarda Genel Kurul” isimli tez ile doktora derecesini almaya hak kazanmıştır.

         Halen Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü İşletme Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

İLETİŞİM İÇİN E-MAİL ADRESİ: senihadal@marmara.edu.tr


 

 

Benzer Haberler
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER