KRİZ YÖNETİMİ Dr.Saygun GÜRPINAR | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI KRİZ YÖNETİMİ Dr.Saygun GÜRPINAR 02.01.2014 13:45
KRİZ YÖNETİMİ Dr.Saygun GÜRPINAR

 

KRİZ YÖNETİMİ  Dr.Saygun GÜRPINAR

Kriz, beklenilmeyen, önceden sezilemeyen, çabuk ve acele cevap verilmesi gereken örgütün önleme ve uyum mekanizmalarını  yetersiz hale getiren, mevcut değerlerini, amaçlarını ve varsayımlarını tehdit eden gerilim durumudur.

Kriz, değerleri, temel amaçları, iş görmeyi tehdit eder. Kriz, mutat durumdan ayırt eden en önemli özellik acil cevap verme mecburiyetidir. Kriz durumunda örgüt yönetimi gerilim içine itilir, otorite boşluğu olur, olaylar belirsizlikle doğru orantıda şiddetlenir, yönetim az zaman ve sınırlı olanaklarla karar vermek durumunda kalarak yetersizleşir.

Krizin Örgüt İçi ve Dış Çevre Faktörleri olarak muhtelif kaynakları söz konusudur. Örgüt içinde; Üst düzey Yönetim Yetersizliği, Örgüt Yapısı, Örgüt Kültürü, Sorunları yeterince saptayamamak, Yanlış Karar veya Kararsızlıklar, Mali ve Teknolojik Yetersizlikler v.b., Dış Faktörler olarak da; Genel Ekonomik belirsizlikler, Teknolojik farklılıklar,   Değişim ve Gelişimler, Hukuki ve Politik düzenlemeler, Güçlü Rekabet koşulları ve benzeri faktörlerden bahsedilebilir.

Genel olarak; Kriz Öncesinin, Kriz Dönemi Yönetimi, Kriz Yönetiminin Aşamaları ve Kriz Sonrası Yönetimi Ana başlıkları altında Kriz Yönetim Sürecini değerlendirmek mümkündür. Bu süreçlerde karşılaşılan problemlerin Kriz Sonrası Yönetimi aşamasında;  Yeniden Yapılandırma Çalışmaları, Kriz Sonrası Rehabilitasyon, Esnek Örgüt Yapısı Oluşturma, Reorganizasyon, Küçülme Yönetimi veya Krize karşı İyileştirme ve Gelişme, Stratejik Fırsatların Değerlendirilmesi gibi süreçlerin değerlendirilmesi mümkündür.

Ancak, Kriz dönemlerinde İnsan Kaynakları Yönetimi ayrı bir önem taşır. Çalışma Psikolojisi, Örgüt Motivasyonu, Misyon-Vizyon Yenileme, Fırsatların Değerlendirilmesi, Kriz ve Zaman Yönetimi, İşletmenin Tüm Fonksiyonlarının analizi, Krizi Çözmede ve Yönetmede Liderlik Davranışları kurumun yeniden yapılanmasında öncelikli rol oynar. İnsan Kaynakları Departmanı yukarıda bahsi geçen konularda ve hazırlayacağı muhtelif Kriz Senaryoları ve Tedbir Planları ile kurumun sağlıklı bir yapıya kavuşmasını ve sürekliliğini sağlamaya yardımcı olması nedeniyle önemlidir.

Kurumunuzdaki Kriz’i mutlu sona ulaştırmak Liderliğinizi Yüceltir.

Kriz siyasi bir kaosa dönüşmüş ise bunu halk çözer.

Dilerim öyle olur.

Dr.Saygun Gürpınar

02 Ocak 2014

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER