HATİCE EROĞLU AKDOĞAN’IN YENİ KİTABI ÇIKTI. | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT-EDEBİYAT HATİCE EROĞLU AKDOĞAN’IN YENİ KİTABI ÇIKTI. 12.09.2014 00:48
HATİCE EROĞLU AKDOĞAN’IN YENİ KİTABI ÇIKTI.

HATİCE EROĞLU AKDOĞAN’IN YENİ KİTABI “KIRDA NERGİZLER KİMSESİZ” ÇIKTI.

Derneğimizde de uzun yıllar  çalışan arkadaşımız Yazar Hatice EROĞLU AKDOĞAN’ın son kitabı “Kırda Nergizler Kimsesiz” Ceylan Yayınları tarafından yayımlandı.Okumanız dileğiyle Kitap ve Yazar üzerine bazı bilgileri veriyoruz.

Kitap Üzerine:

“Orda bir köy var uzakta” diye başlayan şarkıyı az çok hepimiz biliriz. “Gitmesek de gelmesek de o köy bizim köyümüzdür.” diye sürer şarkı. Ama artık gitmediğimiz bir kez çıkıp bir daha dönmediğimiz köylerimiz artık “bizim köyümüz” ya da köy olmaktan gittikçe çıkmakta.

O topraklarda azala azala tarihe karışan veya tarihe karışmaya yüz tutan köylerimizin sayısı o kadar çok ki! Zaten hepimiz kentlerde üst üste, kentlerin alamayacağı kadar yığıldıysak eğer, geri tarafta eksilen bir şeyler kalmış demektir. Tıpkı “Kırda Nergizler Kimsesiz” kitabının arka kapağında ifade edildiği gibi: “O köy ya da köylerimiz; insanı eksildikçe çocuğu, çocuğu eksildikçe cıvıltıları, oyunları eksilen yerler artık. Bir giden peşinden bir başkasını, bir başkası de diğerini çekip götürdü başka diyarlara. Geriye baktıklarında eksilen, eksildikçe belirsizleşen geçmiş bir yaşamın silinmeye yüz tutmuş renkleri kalmıştı orada. Artık o hayat, çoğunlukla kargaşalı kent yaşamı içinden bakılan anılar arasında gezinip kendine yer aramakta…

Köyler eksildikçe ekinler, bahçeler, düğünler, bayramlar, çerçiler, kalaycılar, boyacılar; aynı oranda eksilerek ıssızlaşan sokaklar, yıkık kerpiç damlar arasına hiç yaşanmamış gibi sinivermişti. Ama biliyoruz ki şehirlere doğru başlayan göçlerden önce onların hepsi orta yerde bağıra çağıra dimdik gezinip renkleniyor, renklendikçe çoğalıyordu.”

Yaşanan her şey insan tarihi ve kültürünün canlı bir parçası. Bu bakımdan “Kırda Nergizler Kimsesiz” yazarın çocukluğu gözünden anılarını içerdiği kadar o dönemin kültürüne de ışık tutuyor. Yine yazar Hatice Eroğlu Akdoğan’ın kalemine dönecek olursak:

“Ben gittim gidenlerin ardından

Ben gittim gitmeyi düşleyenlerin önünden

Gidenlerle birlikte biz gittik

Bizimki göç onunki yalnızlıktı” .

YAZAR HATİCE EROĞLU AKDOĞAN HAKKINDA…

Hatice Eroğlu Akdoğan, 1963 Malatya-Arguvan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1986 yılında mezun oldu. İş ve meslek hayatında kütüphanecilik, öğretmelik, gazetecilik ve idarecilik yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde öykü, haber-yorum, eleştiri türünden yazıları, röportajları yayımlandı.

İlk kitabı 1998 yılında çıkan “Berivanın Dilindeki Kelepçe’dir. Berivanın Dilindeki Kelepçe (1998-öykü), Gözlerim Kayıp (1999-roman), Medyada Kadın (2002 araştırma-inceleme), Bekle Bizi İstanbul (2004-roman) kitapları “Hatice Akdoğan” imzasıyla çıktı. Dicle’nin Sırrı (2008 roman) ve Kar Yağarken Düşlerime (2011-anlatı) yapıtları ise Hatice Eroğlu Akdoğan tarafından kaleme alınan diğer eserler.

 

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER