HACER ÖNENÇ (EN GENÇ MEZUN-1965) | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ÜYELERİMİZ ÜYE ZİYARETLERİ HACER ÖNENÇ (EN GENÇ MEZUN-1965) 24.02.2013 19:19
HACER ÖNENÇ (EN GENÇ MEZUN-1965)

ÜYEMİZ HACER ÖNENÇ (Uçar)  ZİYARET ETTİK…

Üyemiz , etkinliklerimiz devamlı katılımcısı Hacer Önenç’i Sirkeci’de  bulunan işyerinde ziyaret ettik… Oldukça zarif,hoş , neşeli, insanları seven  gözlerinin içi gülen bir istanbul  hanımefendisi… Bizlere hayatını, çocuklarını torunlarını anlattıktan sonra , Okul yıllarına ait anılarını büyük bir keyifle dinledik. Derneğin etkinliklerine ve balolarına sürekli katılıyor Öğrenciyken Akademiyi temsilen bilgi yarışmalarına ve münzaralara katılmış.. 1965 yılının en genç mezunu olarak Dernek tarafından yapılan törene davet  edilmiş.. (Bu mektubu resimler bölümünde görebilirsiniz)

Peki bize kendini yazarmısın diye teklifte bulunduk…Kabul etti ve yazdı…

KENDİ ANLATIMIYLA HACER ÖNENÇ’ İ TANIYALIM

Yaşamın günlük koşuşturmasından yorulduğum zaman kendi kendime sorardım. Hacer Önenç’i hiç hiç tanımayıp tanımak isteyen kişi veya kişiler olursa kendimi nasıl tanıtırım diye. İste o gün geldi 19 Ocak 2013 Yüksek Ticaretliler balosunda bana bu soru soruldu. Bende şimdi bunu cevaplıyorum.

50 Yılı aşkın Lise mezunu (2011 Yılında Mayıs ayında Bursa Kız Lisesinden plaketimi aldım) Şu anda 48 yıllık o zamanki adıyla Sultanahmet semtinde faaliyet göstermekte olan “İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi”nden mezunum. 1965 senesi Maliye Muhasebe bölümünden en genç mezun olarak okulumu bitirdim. Bizim okulumuz çalışma yani çalışarak okuma imkanı verebiliyordu. Bende hem okudum hemde çalıştım. Okul sıralarında İktisat Fakültesi ile bir münazara da tertiplenmişti. Bu İktisat Fakültesi etkinliğinde çok yakında yitirdiğimiz Toktamış Ateş Hoca da vardı . Anılarımda Cağaloğlu’ndaki Gençlik Merkezi salonunda hatırlıyorumda geniş bir katılımla güzel bir münazara yapabilmiştik. Aradan neredeyse 50 yıl geçtiği için konusunu ve kim galip gelmişti onu hatırlayamıyorum. Yalnız her iki tarafın ekibinin isimleri ezberimde. Yaşam boyu 16 Ocak Tarihi benim için önemli olmuştur. Mümkün olduğunca diyebilirim ki en az 20-22 yıl her 16 Ocak etkinliğine katılabiliyorum. Mezuniyetten sonra okul sıralarında da banka da çalıştığım için (Akbank Hasırcılar Şubesi’nin 1963 de açılış ekibi içindeydim) Denizcilik Bankasında çalıştım sonrada Sigortacılığa geçtim 1970 ile 1983 arası Milli Reasürans Sigorta Şirketi ve Uhtesinde “pool” lardan F.A.İ.R Pool (Afrika ve Asya Ülkeleri Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) olan seçkin bir bölümde çalıştım. Fakat serbest çalışmak beni daha cezbediyordu. Emeklilik hakkımı kazanır kazanmaz emekliliğimi istedim. 1983 Nisanından beride 30 yıldır şu an Şubat 2013, ben önce Şark – Koç Allianz ve nihayet Allianz isimleri alan Şirketin Sirkeci Doğubank ta acenteliğini yapıyorum. Bu ara yaşam bana parlak iş hayatıyla beraber mutlu fakat zor geçen 40 yıllık evlilik ve 2 tane süper çocuk ve 3 tanede hep “Birtanemin birtanesi” diyebileceğim 2 Kız 1 Erkek torun verdi.

70’ e 1 varken yani 69 Yaşında iken neredeyse haftanın en az 2 gecesi “her hafta” İ.D.S.O konserleri” ve Bifo kart üyesi olmaklada “İstanbul Borusan Flarmoni Orkestrasının” konserlerini takip eden, seyahatlere giden, bol bol gurub ve mehtap fotoğrafları çeken bir insan oldum. İşte Hacer Önenç bu . Umarım bu kadar kendimden bahsetmek yeter. Okulumun diploması bana saygın işler ve bol kazançlı pek kolay olmasada yinede çok dolu dolu yaşadığım bir yaşam sundu. Bundan sonraki mezunlarımızında en azından istedikleri bir şekilde hayat geçirmelerini temenni ediyorum. Ben artık Allahaısmarladık diyorum. Her şey gönlünüzce olsun. (İrtibat : ecemsigorta@email.koc.net) www.ecemsigorta.net

 Hacer ÖNENÇ

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER