GÖRÜNÜŞÜNÜZ,KONUŞMANIZ, TARZINIZ Dr.Saygun GÜRPINAR | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI GÖRÜNÜŞÜNÜZ,KONUŞMANIZ, TARZINIZ Dr.Saygun GÜRPINAR 28.08.2014 07:57
GÖRÜNÜŞÜNÜZ,KONUŞMANIZ, TARZINIZ  Dr.Saygun GÜRPINAR

Dr.Saygun GÜRPINAR’ın Ağustos Ayı Yazısı’nın konusu  ” Görünüşünüz, Konuşmanız ve Davranış Tarzınız” Keyifle Okumanız Dileğiyle…  

GÖRÜNÜŞÜNÜZ,KONUŞMANIZ, DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞ TARZINIZ

BİR  LİDER GİBİ Mİ ?                                                                                                                    

Etkileyici olmanın tanımlaması zor olabilir, ancak onu gördüğümüzde mutlaka farkına varırız. Birisi odaya girer ve herkes kenara çekilir. Bakışlar kendisine çevrilir. Sohbetlerin merkezinde yer alır. Soru sorduğunda insanlar cevap verir, liderlik ettiğinde kendisini takip ederler. O gittiğinde ise her şey eski haline döner.

Etkileyici insanlar, kendilerinden emin ve rahat görünürler, açık ve ikna edici konuşurlar, baskı altındayken bile net bir biçimde düşünürler. Bir amaç uğruna çalışırlar duygularında, davranışlarında ve olaylarda  mevcudiyetlerini  gösterir ve uygularlar. Yaptıklarının sorumluluğunu alırlar.

Etkileyicilik oranını arttırdığınız sürece güvenilirliğinizi ve itibarınızı da arttırırsınız.

Etkileyici kişiliğe sahip olmak başkalarının üzerinde olumlu etkiler yaratmak ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla iletişim becerilerinizi, düşünme biçiminizi ve tutumlarınızı geliştirmektir. Eğer sokakta yürürken insanların bakışları size yöneliyorsa, bu iyi giyinmişiniz demektir. Çekici görünen siyasi adaylar daha fazla oy alırken, çekici görünen suçlular daha hafif cezalar alırlar. Göze çekici görünen öğrenciler öğretmenlerinin daha fazla dikkatini çekerler. Uygun tarzda ve renkte kıyafetler giyip, uyumlu makyaj ve uygun saç stiline sahip olursanız, görünüşünüzün size büyük avantaj sağlayacağından emin olabilirsiniz. Etkileyici olmak, sizin diğer insanlar tarafından nasıl algılandığınızla çok yakın ilintilidir.

İmaj, kişisel çekiciliğin işaretleri olan güven, rahatlık ve nezaket gibi küçük eylemlerle ortaya çıkar. Doğru zamanda, doğru davranmak ve doğru konuşmak da çekiciliği arttırır.

Güçlü bir kişilik, ne zaman hizmette bulunmanız ve ne zaman hizmet almanız gerektiğini bilmekle ilgilidir. Hizmet, nezaket, müteşekkir olmak, hedefler ve süreyle ilgilidir.

Kişilik sahibi liderler, bir kenarda durup neler olduğunu izlemezler, öne geçer merkezde yerini alır ve olaylara hakim olurlar. İletişim tarzı, liderliğin dilidir. Kendinize güvenerek konuşun, bilgilendirin, ilham verin ve teşvik edin.

Tutukularınızı yönetin. Tutkunuz yoksa , enerjiniz yoktur, enerjiniz yoksa hiçbir şeyiniz yoktur.

Büyük işler ancak tutukuyla başlar. Tutku, yoğun ve somut bir duygudur.  Güçlü liderler, tutkularını kontrol ederler ve onlardan amaçları doğrultusunda istifade ederler.  Tutku, sizin etkileyici olma özelliğinizin sınırlarını inanılmaz ölçüde yükseltir.

Beden dilinizle güvenilir olduğunuzu gösterin, sıradan olmaya özenmeyin, normalliğin bir sıradanlık ölçüsü olduğunu bilin. Pozitif bir biçimde ön planda yer almayı amaçlayın, ısrarcı değil, katılımcı olun. İdareyi ele alacak şekilde davranın, başkalarının söylediklerinizi görmelerini sağlayın, konuştuğunuz sırada izleyiciye doğru yürümeniz, katılımcı olduğunuzu gösterir. Eğer beden dilinizle sözcükleriniz örtüşmezse, beden dilinizin bir anlamı olmaz. Gerçekçi ve samimi olmak etkinliğinizi güçlendirir.

Konuşma tarzınız;

Sözcükler gözlük gibidir. Netlik kazanmadıkları şeyleri bulanıklaştırırlar.

Sırf bir şeyler biliyor olmanız, mutlaka bu şeyleri söylemenizi gerektirmez. Baskı altındayken sözcükler gerilir, kırılır bazen de parçalanırlar. Sıfatlar, fikirleri belirtirler, fiiller ve isimler olayları anlatırlar. Fiiller motive eder, harekete geçirirler, ifadeye güç kazandırırlar.

Bir cümlede, gereksiz bir sözcük, bir paragrafta gereksiz bir cümle yer almamalıdır. Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir. Kişiliğinizin doğru algılanması kullandığınız sözcüklerle de ilgilidir.

Sesiniz, bedeninizi takip eder. Ses kalitesi doğru nefes almakla ilgilidir. Güçlü bir kişiliği yansıtabilmek için, vurgulayıcı olma ilkesine dikkat edilmelidir. Vurgulamak istediğiniz sözcükleri hacim ve yoğunluk  kazandırarak söyler, bir süre duraksar ve cümlenin çarpıcı noktasını ortaya çıkarırsınız.

Vurgulama , anlamı farklı alanlara taşıma imkanı verir. İniş-çıkışlarıyla, tonlamasıyla, yoğunluğuyla, hızıyla, duraksamaları ve hacmiyle sesiniz bir sohbeti idare etmede, bir kalabalığa talimat vermede, bir kültürü tanıtmada ve nihayetinde bir kariyer yaratmada oldukça etkin bir araç olabilir. Doğru zamanda doğru biçimde konuşmak akıllı davranmayı ve duyguları kontrol etmeyi gerektirir.

Kişilik sahibi insanlar, aynı zamanda duygusal olgunluğa da sahiptirler. Tepkilerini koşullara, ilişkilere ve hedeflerine göre ayarlarlar. Duygular etrafa yayılırlar. Yansıtılan duygular başkalarının hakkınızdaki düşüncelerini belirler. Beden dili araştırmaları öfke, üzüntü, korku, şaşkınlık, iğrenme, kınama ve mutluluk duygularını yansıtan yüz ifadelerinin birbirinden farklı olduklarını belirtmektedirler.                Güçlü bir kişiliğin kaynağı, diğer insanlar üzerinde oluşturduğu algıdır. Kişilik sahibi insanlar pozitif düşünür ve aynı şekilde düşünenlerle beraber olmak isterler. Gelişmiş bir iyimserlik, sağlıklı bir hayatın temel taşıdır.

Liderler, olumsuz bir durumu kabullenirlerken insanlara sağlıklı vaatlerde bulunurlar. Tüm değişiklikler, gerçekleri görmek ve düzeltmek için bir vizyon yaratmakla başlar. Ağzınızı her açtığınızda, insanların aklınızı görmelerini sağlarsınız. Esas hedef, konuşulmakta olan konuyu, başlangıç noktasına getirmeye yarayacak olan uygun bir bağlantı cümlesi bulmaktır. Olayları yeni bir bakış açısıyla değerlendirmek her şeyi değiştirir.

Stratejik bir biçimde düşünün. Stratejik düşünce ile metodik düşünce arasında bazı farklılıklar vardır. Kişilik sahibi insanlar, neyin, neden ve nasıl olduğunun arasındaki yatan sebepleri bilirler. Elinizdeki sayısız verilerden, önemli olanları nasıl ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Başarınız, söyleyeceklerinizi önceden belirlemenize, zamanınızı nasıl planladığınıza ve hangi bilgiyi paylaşmaya karar verdiğinize bağlıdır. Güçlü kişilik sahibi insanlar stratejide bile olsa tek bir görüşe bağlı kalmazlar. Neden, niçin olmasın sorularına odaklanırlar, bilgi edinirler ve konuşmadan evvel düşünürler, fikir üreten sorular sorarlar. Elde ettikleri başarı, ürettikleri çözümlerden ziyade daha çok sordukları sorulardan kaynaklıdır. Yazdıkları, düşüncelerinin tanımı yansıtıp yansıtmadığını sorgularlar. Kişiliğiniz, düşünce tarzınızın görüntüsünü yansıtır. Bu nedenle, yazma becerisine sahip olmanın önemi stratejik düşünmenin bir belirtisidir.

Stratejik düşünmek, sizi, sorun analizleri yapma ve yenilikçi fikir üretme konularında danışılacak bir lider haline getirir. Metodik düşünmek önemlidir, ama maaş çeklerini imzalayanlar stratejik düşünenlerdir.Hedefleriniz konusunda açık ve net olun. Eğer sizden sadece bilgi aktarmanız isteniyorsa, bilgi aktarın. Ancak yöneticiler çoğu zaman sizden paylaştığınız bilgi hakkında görüşlerinizi de bildirmenizi bekler, hatta buna ihtiyaç duyarlar. Fikirler, eylemleri ve tepkileri doğururlar. Fikrinizi söyleyin, önerilerde bulunun, yol haritanızı çizin.

Hikayeler, hayatın daha güçlü, daha net ve daha anlamlı deneyimlere yaratıcı bir biçimde dönüştürülmüş halidir. Hikayeler  esprili anekdotlardan, günlük hayattan yapılan alıntılardan, başarı ve başarısızlık öykülerinden oluşur. İnsanlar, gerçekler hakkında bütün gün tartışabilirler, ancak tecrübe ve hikayeleriniz hakkında tartışamazlar. Hikaye anlatanların anlattıkları şeyler, konuyu  akılda kalıcı ve ikna edici bir hale getiren duygusal etkiler yaratırlar. Benzetmeler ve örneklemeler, asla bir şeyi ispat etmezler. Ancak mesajı akılda kalıcı, ikna edici ve benzersiz kılarlar.

Davranış tarzınız; İnsanlar ne söylediğinizi unutabilirler, ancak kendilerine neler hissettirdiğinizi  asla unutmazlar. Kişilik sahibi liderler, insanlarla hem fiziksel hem de duygusal bir bağ kurmak için çaba sarf ederler. İnsanlar kendilerini ödüllendirecek ya da cezalandıracak güce sahip olan kişilere ilgi gösterirler. Ayrıca etraflarının sevilebilir, alçak gönüllü ve hayatlarına anlam katan insanlarla çevrili olmasından memnun ulurlar. Alçak gönüllü olun ve davranışlarınıza dikkat edin.

Para, İnsanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da milyarder görgüsüz olacaksın demektir. İnsanlarla yüz yüze konuşun, güçlü bir kişilik sergilediğinizde ve dikkatle iletişim kurduğunuzda, karşınızdaki kişiler üzerinde ne kadar büyük bir etki yarattığınızı gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Tek şey karşınızdakileri dinlerken dikkatinizi onlara yöneltmektir. Etrafınızdaki insanların endişeleri  azaldığı sürece siz de giderek rahatlarsınız. Hiç kimse kendisini, yetersiz, kötü hazırlanmış, beceriksiz ya da bilgisiz gibi hissetmek istemez.

İnce bir espri anlayışına sahip olmak,  yakışıksız davranışları görmezden gelmemize, alışık olmadığımız şeyleri anlamamıza, hoş görülü olmamıza, beklenmeyen durumların üstesinden gelmemize ve dayanılmaz güçlüklere sonuna kadar direnmemize yardımcı olur. Espri anlayışına sahip olmak hayatı fazla ciddiye almama becerisine sahip olmak demektir. Espri, stresi azaltıp, ilişkileri düzeltirken ve sizin kendinizden emin birisi olarak algılanmanızı sağlarken, bir yandan da insiyatif almanızı sağlar.

Sonuç olarak; Kişiliğiniz, karakteriniz kadar fiziksel, zihinsel ve duygusal varlığınızla da alakalıdır. Olumlu hisler uyandırdığınızda, güven sağlarsınız. Diğer insanlar sizinle olan iletişimlerinde benzer tecrübeler yaşadıklarında, ününüz yayılır ve karşınıza çıkan fırsatlarda başarılı olmanızı sağlar.Kişiliğinizi güçlendirmenin birinci adımı farkındalık sağlamaktır. İnsanları gözlemleyin. Nasıl  göründüklerini, hareket tarzlarını, jestleri, yürüyüşleri, duruşları ve kıyafetleri, Nasıl konuştuklarına; kelime seçimleri, vurgulamaları, cümleleri, fikirleri, Nasıl düşündüklerini  ifade tarzlarında; tutarlılık, doğruluk, iyi niyet, düşüncelilik, disiplin, bağlılık, iyi espri anlayışını izleyin. İkinci adımda; Kişisel değerlendirmeleri  ve grubunuzdaki  güvendiğiniz birine sizinle ilgili fikirlerini sorun. Üçüncü adımla da; Alışkanlıklarınız ve davranışlarınız hakkında geri bildirim isteyin. Bu aşamalardan sonra, büyük bir ihtimalle düşünceleriniz ve de kişiliğinizde gelişmeler, etkinliğinizde bir artış olduğunu görecek ve duyacaksınız. Herkes hata yapar, hatalarınızı kabul edin. Güvenilir olun. Gösterdiğiniz ilerlemeyi takip edin ve görünür hale getirin.

Yedekler kulübede oturur bağırıp çağırır, hata yapıldığında kafa sallarlar. Kazananlar ise sahaya çıkar, zorluklara göğüs gerer kupayı kaldırır, Liderliklerini gösterirler.

Ortaya konmamış liderliğin kıymeti yoktur.

Dr.Saygun Gürpınar

Ağustos-2014

 

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER