“Su Üzerine Şiirler” Serdar URAL | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT-EDEBİYAT “Su Üzerine Şiirler” Serdar URAL 04.02.2013 23:51
“Su Üzerine Şiirler” Serdar URAL

BİR ŞEHİR OZANINDAN ” SU ÜZERİNE ŞİİRLER “

        ….……….. Serdar  URAL ……………..


İstanbul aşığı bir şehir ozanın yalnızlığa olan aşkına, hüzünlü olan sevgiye, umut dolu insana, yorucu olduğu kadar büyüleyici İstanbul’a ve sonsuz kainata bakışını, en sonunda da aforizmalarında hayat birikimlerini yansıtan Marmara İİBF mezunu  Serdar Ural’ın ilk kitabı ”Su Üzerine Şiirler”, ArtShop yayıncılık tarafından hazırlandı. Cezayir sokakta 8 Haziran 2012 Cuma günü düzenlenen tanıtım kokteylinde şiirseverlerle buluştu.


Yalnızlık sokaklarında dolaşıyorum, bir kolumda ben diğerinde yalnızlığım.
/ Karşıma çıkınca bir sokak, içeri giriyorum korkarak, sanki beni yalnızlığımdan kurtaracak./ Sonuna kadar yürüyorum, önümde koca duvar olmuş yalnızlığım, yalnızlığım yine çıkmaz sokak…

dizelerinin de yer aldığı kitabın yazarı Serdar Ural, şiir serüvenine gençlik yıllarında adım atmış, yıllarca çalıştığı finans sektöründe pekçok şirkette yöneticilik yapmış.

Profesyonel iş yaşamı sürecinde de şiir okumaya, yazmaya, şiirle solumaya ve nefes almaya devam eden Serdar Ural, şiirle hayata bakmak, görmek, anlamak, yorumlamak, anlam yüklemek; kısacası hayatı şiirlerin ve şairlerin penceresinden yaşamayı hayat felsefesi olarak benimsiyor.
Bütün görsel işitsel sanatların temelinde şiirin yattığına inanan Serdar Ural, beğenilen bir şiirinden alınan ilhamın ressamın tuvaline, heykeltraşın ham mermerine, bestecinin melodisine kolaylıkla yansıyabildiğini dile getiriyor.
Ural şiiri “Tıpkı matematiğin hayatın özü olması, matematiğin kullanılmadığı hiç bir bilim dalı olmaması gibi, bireyin de mutlak sayısının bir olduğu, ancak ruh dünyasının bazen bire yaklaşırken, bazen birden büyük olduğu gibidir” şeklinde tanımlıyor.

Şiirin görsel sanatlardan minik bir farkla ayrıldığına ama bunun bir üstünlük anlamına da gelmediğine dikkat çeken Ural, görselliği ile birlikte işitsel yolla şiirin daha hızlı yayılabildiğini, böylelikle daha çok insana ulaşabildiğini, daha çok ruha değebildiğini ifade ediyor.
Bir kelime veya bir mısrasında bir mesaj olabildiği gibi birden fazla anlam ve mesajı barındırabildiğini, bir de okuyucunun kendi hayal dünyasını katarak yorumladığında, şiirin nasıl da zenginleştirdiğini dile getiren Serdar Ural, insanların hayatındaki önemini “Şiirin sınırı, kağıttaki boyutunda kalmaz. Hep sınırlarını zorlar ve okuyucu da bindiği şiir aracıyla evrenin sınırsızlığında yolculuğa çıkar. Hangi galakside, gezegende durmak isterse durur, konaklar, doyduktan sonra isterse başka yerleri gezer, isterse geri döner. Meteor dahil bir çok şey getirir yanında ve onları da gönül hazinesinde itinayla saklar. Ne zaman hayat O’nu yorar, işte o birikimlerini kullanarak yaşamını kolaylaştırır, mutlulukla hüznün kardeş olduğunu, ikisinin de ruhu beslediğini, kozmik gerçeğin ne olduğunun anlaşılmasına katkıda bulunur” sözleriyle özetliyor.

Şiirin toplumsal yaşamdaki yerini ise “Pozitif bilim insanın beyninin, şiir ve görsel işitsel sanatlar ise ruhunun eğitmenidir. Şiirle gelişen ruh güzelleşir, huzur bulur, yaşanmışlıklarla yalnız olmadığını anlar. Herkesin farklılıklarının olduğunu ancak özlerinin ortak, değerlerinin ise tek olduğunu kavrar. Başka bir cana da kendi canı gibi bakar, cananı can yapar” şeklinde dile getiriyor, Ural.

Serdar Ural ilk kitabı ile ilgili duygularını ise “Şiirin ilk yazıldığı an şairin kozmosla, kitabın çıktığı an okucuyla şeb-i aruzudur” sözleri ile özetliyor.

Şiirin yanı sıra besteleri ile müzikle de uğraşan Serdar Ural, 1964 yılında İstanbul’da doğdu.Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu ve Derneğimiz üyesi olan  Ural, Finans alanında serbest danışmanlık yapmaktadır. Ural, evli ve 11 yaşında bir erkek çocuk babası.

serdarural@windowslive.com    adresinden Serdar Ural’a ulaşabilirsiniz..


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER