BAŞARININ GETİRDİĞİ KÖRLÜK..Dr.Saygun GÜRPINAR | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI BAŞARININ GETİRDİĞİ KÖRLÜK..Dr.Saygun GÜRPINAR 03.12.2013 23:46
BAŞARININ GETİRDİĞİ KÖRLÜK..Dr.Saygun GÜRPINAR

BAŞARININ GETİRDİĞİ KÖRLÜK

Dr.Saygun GÜRPINAR

Liderler için en büyük risk en beklenmedik zamanda, başarının doruğunda oldukları dönemde karşılarına çıkar. Bu duruma pek çok örnek gösterilebilir.

Başarı; birbiri ardına gelen olumlu geri bildirimler olarak düşünülebilir.  Her bir geri bildirim kendinden öncekileri pekiştirir. O alan yada kültürde başarı neyle  ödüllendiriliyorsa  onu sağlar. Bu ödül; terfidir, paradır, prestijdir, vs.dir. Başlangıçta bu geri bildirimler kişinin hareketlerinin iyi karşılandığının ifadesidir. Kişinin öz güveni artar. Büyük başarılar büyük riskler içerir. Üstelik en büyük risk de kişinin içindeki ünlü liderle çevresindeki insanlar arasındaki güç ilişkileri ve dinamikler psikolojisindedir. Öyle bir nokta gelir ki başarılar ve karşılığında elde edilen ödüller kişide aşırı bir özgüvene ve değerlendirme konusunda dengesizliğe yol açar.

Aşırı özgüven ve kendini beğenmişlik, risk seven, güç delisini “Ya benim dediğimi yaparsın ya da çeker gidersin” e diğer bir deyişle başarıyla kör olma noktasına getirir.

Başarıyla kör olma noktası; kariyerlerinin zirvesine yaklaşan, kendi alanlarında övüle övüle göklere çıkarılan liderlerin psikolojik yapılarıdır.

Başarının  körlüğünün ilk uyarı işareti aşırı davranışlar olarak ortaya çıkar. Bu durumda bir lider yönettiği kurumda bir biri ardında değişikliklere girişir.  Birbiri ardına altından kalkabileceğinin on katı büyüklüğünde işlere girişir. Rakamların olumsuzluğuna, pazardaki hareketsizliğe, birlikte çalıştığı yöneticilerin uyarılarına aldırış etmez. Tüm işlerin altından kalkacağını zanneder. Büyük düşünmek gerektiğine inanır.

Başarı ile kör olmanın bedeli ağırdır. Bu körlük kurum/kuruluştan önce lidere zarar verir. Sonra kuruluşa, insanlara ve de çevresine. Bu duruma  düşen veya sürüklenenler uyarı işaretlerini  görmekte ve duymakta yetersiz kalırlar.

Risk alan olağan üstü başarılı liderlerin tümünün de başarıyla kör olması söz konusu değildir. Başarı  körlüğünü önleyici  bir çok kurumsal yapılar, örgüt içi organizasyonlar vardır. Ancak bunların yeterli olmadığı görülmüştür.

Başarıyla kör olmaktan ve aşırı bir özgüvene kapılmaktan korunmak için bir model uygulama öngörülmektedir. Bu modelin adı “Doğruluk Kurulu”dur. Bu kurulun kutsal görevi; güçlünün karşısında doğruyu söylemek ve liderin kör noktalarını aydınlatabilmektir.

Liderin tavrının, iletişim tarzının, davranışlarının, bilgi kaynaklarının, karar alma süreçlerinin, maddi yapısının, savunma mekanizmalarının, değer çatışmalarının, mantığa vurma çabalarının, ödül paketlerinin, rekabetçi aşırılıklarının ne gibi risklere neden olabileceğini göstermektir.

Doğruluk Kurulu’nun görevi  liderin uygun riskler almasına engel olmak değildir. Bu kurul emir komuta zincirinin bir halkası da değildir.             

Bir Yönetim Kurulu veya CEO’sunun politika veya performans sorumluluğunu gasp etmesi söz konusu değildir. Kurulun tek görevi başarıyla gözleri kör olmuş liderin neden olduğu gereksiz ve uygun olmayan risklerden kaçınılmasını sağlayacak, liderin varsayımlarını, motivasyonlarını,  sonuçları daha derinlemesine incelemeye yönlendiren soruları sormaktır.

Bu kurulun üyeleri içtenlik ve sevgi konusunda yeminlidirler. Kurul liderle toplantılar yapar. Bir lider kendisine doğruları söyleyen bir kişiyi yanından uzaklaştırabilir, ama aynı doğruyu dile getiren bir düzine insanı kovamaz.

Böylesine bir açıklığın, şeffaflığın ödülü nedir ?

Bazı durumlarda bu ödül,  yolsuzluk nedeniyle değil madalyalarla, utançla değil alkışlarla, her hangi bir   olumsuzluğa bulaşmadan iyi bir hizmet yapmış olmanın verdiği tatmin duygusuyla sona eren uzun bir çalışma yaşamıdır.

Başarı körlüğüne kapılmayacak lider ve/veya Doğruluk Kurulunda görev yapacak yöneticiler olmanızı dilerim.

Saygı ve Sevgilerimle

Yrd.Doç.Dr.Saygun Gürpınar   

 Aralık 2013

———————————————————————————————————————————————————————-

Dr.Saygun GÜRPINAR KİMDİR ?

GENÇ YÖNETİCİ VE LİDERLİK EĞİTİM PROGRAMLARININ ÜLKEMİZDEKİ ÖNCÜSÜ VE İLKLERİNDEN DERNEĞİMİZ EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ VE ESKİ BAŞKANLARINDAN, HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ;Yrd.Doç.Dr.Saygun GÜRPINAR’IN KISA BİYOGRAFİSİ…

Eğitim

Kabataş Erkek Lisesi, ve Gresham Union High School Portland-U.S.A.

İ.T.İ.A. Dış Ticaret Turizm (Lisans)

İktisat Fakültesi (İşletme İktisadı Enstitüsü) (Pazarlama)

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (İşletme)

Missouri Rolla University Time Management  Ens. (Doktora hazırlık)

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens. Yönetim Organizasyon ( Doktora)

Akademik Çalışmalar

City University  (93-94)

Girne American University  (95-97)

Biltek International (96-98)

Haliç Üniversitesi  (98- …… )

Çalışma Hayatı

Türkiye Şişe ve Cam Fab. A.Ş.  (Pazarlama 65-73)

Paşabahçe Ticaret Ltd.Şti. (Pazarlama-Satış Geliştirme 73-91)

BAS-TEK Bilgi Teknolojisi Danışmanlık Ltd.Şti. (Yönetici Ortak 91-….)

Yayınları

İşletme Yönetimi

Birey ve İletişim

Girişimcilik İş Planı

Business Communication

Entrepreneurship

Leadership

150’den fazla makale

Gürpınar; Istanbulda 1939 da doğdu, evli bir çocukludur. İngilizce bilir.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER