BAŞARI İÇİN NEDEN MİSİNİZ ? Dr.Saygun GÜRPINAR | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ARAŞTIRMA-MAKALE-YAZI BAŞARI İÇİN NEDEN MİSİNİZ ? Dr.Saygun GÜRPINAR 10.03.2014 11:14
BAŞARI İÇİN NEDEN MİSİNİZ ? Dr.Saygun GÜRPINAR

Derneğimiz ve İstivak Vakfı’nın Genç Yönetici ve Liderlik Eğitim programlarının Koordinatörü Eğitim gönüllüsü,Web sitemizin yazarlarından Sayın Dr.Saygun GÜRPINAR’ın ” BAŞARI İÇİN NEDEN MİSİNİZ ? NASIL MISINIZ ?” başlıklı yazısı aşağıda verilmiştir. Keyifle ve düşünerek okumanız dileğiyle…

Başarı için NEDEN’misiniz ? NASIL’mısınız ? 

İnsanlar, istedikleri şey için gerekirse daha fazla para öder ve de zorluklara katlanmayı göze alırlar.

Enerji motive eder, Karizma ilham verir. Enerjiyi alıp kopyalamak kolaydır. Karizmayı tanımlamak ise zordur, ölçmek neredeyse imkansızdır  ve kopyalanmayacak kadar anlaşılmazdır. Tüm büyük liderlerin karizmaları vardır, çünkü nedenleri açık ve nettir. Karizmanın enerji ile ilgisi yoktur. Karizma NEDEN’in açıklığıyla gelir. Kendinden daha büyük bir amacın varlığına inançtan doğar. Bunun tersi enerji, iyi bir uyku veya kafeinden kaynaklanabilir. Enerji heyecanlandırır. Fakat ancak karizma ilham verir. Karizma sadakati getirir. Enerji bunu yapamaz.

İnsanları motive etmek adına onlara her zaman enerji  empoze  edilir. Ödüller, promosyonlar  ya da cezalar  insanların daha fazla çalışmasını sağlarlar. Ancak bu tür manipülasyonlarla elde edilecek kazançlar  kısa vadeli olurlar.

Yaşamımızda NE  yaparsak yapalım NEDEN’imiz değişmez. NE yaptığımız, NEDEN’imizi  hayata geçirmekten başka bir şey değildir. Eğer NEDEN  açık olursa, bu  NEDEN’i   paylaşanlar etrafımızda toplanır. Bu inanç yayılırsa, daha fazla insan yanınıza gelir ve belki de “ben de yardım etmek istiyorum” diyerek  ellerini  uzatırlar.

Yeniliğin Difüzyon Kuralı, teknolojinin ya da yeniliğin yayılmasından çok daha fazlasını açıklar ve aynı zamanda düşüncelerin NASIL yayıldığını anlatır; Nüfus 5 parçaya bölünmüştür. Bu parçalar; Yenilikçiler, İlk Benimseyenler, İlk Çoğunluk, Son Çoğunluk ve Geri Kalanlar olarak ayrılır.

Kurala göre Yenilikçiler nüfusun % 2.5 ini, İlk Benimseyenler %13.5 ini, İlk Çoğunluk ve Son Çoğunluk her ikisi de %34’er , Geri Kalanlar da %16 seviyesindedirler. Yenilikçiler, tutkulu bir biçimde yeni ürün ve fikirlerin peşinden giderler, ilerlemeyi sağlayacak olmak onları cezp eder. İlk Benimseyenler, yeni fikirlerin ve teknolojinin avantajını  takdir etme noktasında Yenilikçilere benzerler, fikri mükemmelleştirme yolunda isteklidirler. İlk ve Son Çoğunluk olanlar, pratik bir zeka ile çalışırlar,İlk Çoğunluk yeni fikirlere açıkken,Son Çoğunluk daha kapalı bir tutum benimser.

Bazı tüketiciler için ne kadar çok çalışırsanız çalışın, yaptıklarınız yeterli olmaz, onlar için en öncelikli şey fiyattır.

Aslında hepimiz, ürüne ya da fikre bağlı olarak her seferinde farklı bir grubun içinde yer alırız. Ayrıca biliyoruz ki insanlar istedikleri şey için gerekirse daha fazla para öderler ya da zorluklara katlanmayı göze alırlar.  

Liderin vizyonu  ve  karizması, yenilikçileri ve ilk benimseyenleri etkilemeye yeterlidir. Hislerine güvenen  bu insanlar, bu  vizyonun  hayat bulması için ellerinden geleni yaparlar. Her bir başarı sonrasın da da çoğunluktan bir kısmı bu vizyonu  sahiplenmeye  başlarlar. Böylece başlangıçta hayal olan şey gerçeğe dönüşür.

NEDEN tipi kişiler vizyon  sahibidirler. Hayallerini kurdukları şeylerin bir gün gerçekleşeceği konusunda iyimserdirler. Diğer insanların görmedikleri  şeylere  dikkatlerini  verirler.

NASIL  tipi  kişiler ise daha çok şimdi de ve burada yaşarlar, Gerçekçidirler her şeyin pratik yanını görmeye çalışırlar. Bir çok  kimsenin  görebildiği şeye odaklanır ve yapılar oluşturmak,  bir süreci sürdürmek ve işleri yoluna koymak konularında başarılıdırlar.

Kötümserler, genelde haklıdırlar, ama dünyayı değiştirenler iyimserlerdir.

NEDEN tipi kişilerin NASIL tipi kişilere ihtiyaçları vardır. NEDEN tipi kişiler vizyon sahibi olsalar da çoğu başarılı kişi NASIL tipidir. İşleri yapmaya daha kolay adapte olabilenler NASIL tipi kişilerdir. Ancak ne kadar sağlam yapı/ organizasyon kursalar da sektörde değişiklik oluşturamazlar. Sektörün  çalışma biçimini değiştirmek için NEDEN tipi ile NASIL tipi kişilerin ortaklaşa çalıştıkları bir yapı gereklidir.

Her şeyin yolunda gitmesi için, niyet ve yetenekten daha önemlisi güven duymakla sağlanır. Bir kurumun sadece başarılı olmasını değil, bu başarıyı tekrar edebiliyor olmasını sağlayan şey, kurumuna  güvenen  sadık kişilerin bulunmasına bağlıdır.

NEDEN tipi kişinin kurum işlerini yürütmek yerine, her gün yeniden ilham vermeyi, NASIL tipi kişilerin de, vizyonu  gerçekleştirecek  yapıyı  kurarken yapılan işte öne çıkmak yerine, arka planda durmayı  tercih  ettikleri söz konusudur.

Çalışma ortamında birlikte olduğunuz arkadaşlarınızın NEDEN tipi mi, NASIL tipi mi olduklarını bilmeniz, size ve grubunuza  belli seviyede başarı sağlamayı  mümkün kılar.

 Saygılarımla,

Dr.Saygun GÜRPINAR

Mart 2014

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER