14.VERGİ KONGRESİ 06-07 NİSAN 2018 | MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İİBF MEZUNLAR DERNEĞİ (İŞLETME-İKTİSAT-SİYASAL) Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa ETKİNLİKLER 14.VERGİ KONGRESİ 06-07 NİSAN 2018 21.03.2018 15:51
14.VERGİ KONGRESİ          06-07 NİSAN  2018

14. Türkiye Vergi Kongresi Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımıyla gerçekleştirildi

 

Derneğimiz ve Marmara Üniversitesi tarafından üniversitemizin eski rektörü Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel anısına düzenlenen “14. Türkiye Vergi Kongresi” 6-7 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Sultanahmet Rektörlük Binası’nda gerçekleştirildi.

 

1990 yılından bu yana aralıksız olarak her iki yılda bir vergi konusunu kamu ve özel temsilcileri ile ilgili tüm paydaşların katılımıyla ülke gündemine taşıyan 14. Türkiye Vergi Kongresi’nin açılış konuşması Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal tarafından yapıldı.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, açılış konuşmasında kongremizin önemine işaret ederek şunları söyledi: “Kongre ana temalardan birinin gelir dağılımı olarak belirlenmesinin içinde bulunulan konjonktür açısından son derece önemlidir. Ekonomik büyümeden bütün toplum gruplarının pay alması, buna katkı yapması, katma değerin, büyümenin toplumun katılımcılığının artırılarak sağlanması. Bu konuda da bir süredir gelişen literatür var. Ekonomik büyümeyi sağlamış olabilirsiniz, bunu belirli bir süre devam ettirmiş olabilirsiniz ama bu büyümeye ekonomik ve toplum kesimleri katılmıyorsa o zaman bu büyüme sağlıklı, sürdürülebilir bir büyüme değildir, gelir dağılımını düzeltecek bir büyüme değildir. İnanıyorum ki bu konu da mutlaka oturumlarda tartışılacaktır.”

 

Ülke ekonomisinde büyüme ve kalkınmayı belirleyen en önemli unsurlardan biri olan vergi uygulamaları iki gün boyunca kamudan özel sektöre, üniversitelerden ilgili sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar birçok farklı paydaşın katılımı ile kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği kongrede, “Ekonomik Büyüme ve Vergi Politikaları”, “Hukuk Sisteminin Yatırımlara Etkisi ve Ekonomik Büyüme”, “Türk Vergi Sisteminin Analizi ve Yeniden Yapılanma”, “Ekonomik Suçların Büyümeye ve Vergi Gelirlerine Etkisi”, “Siyasetin ve Bürokrasinin Ekonomik Büyümeye Bakışı” konulu oturumlar gerçekleştirildi.

Kongreye, kamu, özel sektör ve paydaş sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, akademisyenler ile Dernek Genel Merkez ile İstanbul, Ankara ve Giresun Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve mezun üyelerimiz katıldı.

 

Marmara Üniversitesi Dernekler Federasyonu Başkanı Sabri Tümer’in yönettiği kongrenin açılış oturumunda, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof .Dr. M.Emin Arat, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esen Yıldırım, TÜRMOB Başkanı Masis Yontan, İstanbul Milletvekili mezunumuz Sibel Özdemir ve Dernek Genel Başkanımız Hikmet Kabuk açılış konuşmalarını yaptılar.

 

İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneği Genel Başkanı Hikmet Kabuk’ta açılış konuşmasında, Türkiye Vergi Kongrelerinin vergi konusunda teknik, akademik ve uygulamacıların bir araya geldiği bir platform olarak, toplumun her kesiminde vergi bilincini oluşturmak, vergi ve gelir dağılımı açısından toplum ve devlet faydasına fikir ve düşünceleri dile getirmek, büyüme ve gelir dağılımında sosyal devlet  anlayışına katkıda bulunmak üzere akademik ve bilimsel bir bakış açısıyla ortak payda yaratmak ve bu konuda kanun koyucuları harekete geçirmek amacı taşıdığını belirterek, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği olarak ülke ekonomisinin sağlıklı büyümesi ve refah toplumu oluşturulmasına katkıda bulunmaktan onur duyduklarını söyledi.

 

İlk gün yapılan Ekonomik Büyüme ve Vergi Politikaları konulu oturumun konuk konuşmacısı TÜRMOB YK Üyesi ve Ekonomi Eski Bakanı Dr. Masum Türker oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hayri Durmuş’un oturum başkanlığını yaptığı oturumda, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder, Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ve 24. Dönem Milletvekili İktisatçı Rahmi Aşkın Türeli oturum konuları ile ilgili konuşmalarını yaptılar.

 

Hukuk Sisteminin Yatırımlara Etkisi ve Ekonomik Büyüme konulu oturumun konuk konuşmacısı İYMMO Başkanı Yeminli Mali Müşavir Vehbi Karabıyık’ın konuşmasının ardından Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taner Berksoy’un başkanlığında yapılan ikinci oturumda, Ekonomi Bakanlığı teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hasan Aslan Akpınar, Rekabet Kurumu Dış İlişkiler, Eğitim ve Rekabet Savunuculuğu Dairesi’nden Rekabet Uzmanı Yalçıner Yalçın, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Bumin Doğrusöz, PWC’den Yeminli Mali Müşavir Erdoğan Öcal konuşmalarını gerçekleştirdiler.

 

İkinci günün ilk oturumunda ise Türk Vergi Sisteminin Analizi ve Yeniden Yapılanma konusu masaya yatırıldı. Mezun üyemiz Işık Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemal İbiş’in oturum başkanlığını yaptığı bu oturumun konuk konuşmacısı İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir oldu. Oturumda, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Funda Başaran,Maliye Bakanlığı gelir İdaresi Eski Başkanı ve Yeminli Mali Müşavir Mehmet Akif Ulusoy, PWC Türkiye Vergi Direktörü Dr. Ahmet Kavak ve Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Özgü Kubuş konularıyla ilgili bildirilerini sundular.

 

Konuk konuşmacı olarak GİMDER Genel Başkan Yardımcısı Bekir Yiğit’in katıldığı Ekonomik Suçların Büyümeye ve Vergi Gelirlerine Etkisi konulu oturuma Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman başkanlık yaptı. Oturum, Maliye Bakanlığı MASAK’tan Uzman Sermet Aydın, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Veysi Seviğ ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bahçeci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Kongrenin son oturumuna Maliye Eski Bakanı Sümer Oral konuk konuşmacısı olarak katıldı. 26. Dönem Milletvekili Selin Sayek Böke, T.C Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Eski Müsteşarı Dr. Tevfik Altınok’un katıldığı oturumun başkanlığını İSTİVAK Mütevelli Heyeti Başkanı Yüksek Çengel yaptı.

 

Oturumların ardından kongre konuşmacılarına ;  İSTİVAK (İstanbul Yüksek Ticaretliler Vakfı) bursiyerlerimize Derneğimiz tarafından adlarına yapılan bağış sertifikaları takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

/www.dunya.com/kose-yazisi/14-vergi-kongresi/410194

 

www.haberler.com/14-turkiye-vergi-kongresi-10730625-haberi/

 

www.marmara.edu.tr/news/14-turkiye-vergi-kongresi/

 

Etiketler
Benzer Haberler
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Anket

Web Sitemiz Nasıl Olmuş?

View Results

Loading ... Loading ...

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL

MAKALELER

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN

VERGİ DAVALARI RIZA BEYAZDUMAN ŞUBAT YAZISI

PROJE YÖNETİMİ – Miray KaymakçıLİNKLER

İSTİVAK - İSMMMO - TÜRMOB - MARMARA ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME FAKÜLTESİ - İKTİSAT FAKÜLTESİ - SİYASAL BİLGİLER İKTİSADİ DAYANIŞMA -DERNEK LOKALİ (LOKAL PERA)


DESTEKLEYENLER

DESTEKLEYENLER